У 2016 році було винесено 335 вироків за статтею про отримання неправомірної вигоди стосовно 362 осіб

Наші гроші проаналізували, чим закінчились всі історії про хабарі, які потрапили до зали суду 2016 року. З’ясувалось, що минулоріч остаточний вирок і ув’язнення отримали лише п’ять хабарників із 362. Найвища посада – начальник колонії.

У 2016 році було винесено 335  вироків за статтею про отримання неправомірної вигоди стосовно 362 осіб. Станом на 16 лютого набули чинності 217 вироків (222 осіб). Більшість засуджених отримали неправомірну вигоду після 1 березня 2014 року.

Вироки з реальним позбавленням волі набули щодо п’яти осіб – менше півтора відсотка від загальної кількості вироків.

Найбільший строк – 5 років і 1 місяць у військовослужбовця 28 окремої механізованої бригади Збройних Сил України Олексія Мештешуга. У травні-червні 2015 року він став посередником між своїм командиром і перевізниками, що незаконно провозили вантажі на окуповані території на Донбасі (платили до 70 тисяч гривень за одну вантажівку. Загалом проїхало понад 10 вантажівок. Мештешуг з цієї схеми мав отримати близько 50 тисяч гривень). Мештешуг уклав угоду із прокурорами Головної військової прокуратури, у якій прописано співпрацю у викритті злочинів, пов’язаних з незаконним переміщенням заборонених вантажів до тимчасово окупованої території України.

5 років позбавлення волі з конфіскацією частини майна, позбавленням рангу і забороною займати посади на три роки також відбуває голова с. Новошмідтівка (Миколаївська обл.) Людмила Пащенко, обвинувачена в отриманні 10 тисяч доларів хабара за безперешкодне надання в оренду комунального майна – свердловини системи водопостачання. У суді вона щиро розкаялася у вчиненому та пояснила, що дійсно у зв’язку з важким матеріальним становищем взяла хабар.

Набув чинності вирок також стосовно податкового інспектора з Одеси Артема Гурського, який у 2012 році всіляко затягував закриття ФОПа і встиг отримати від нього близько 4 тис. грн. хабарів. Стосовно Гурського здійснювалося спеціальне досудове розслідування і спеціальне судове провадження, оскільки він з липня 2013 року переховується. Гурський перебуває в міжнародному розшуку.

За ґратами опинився начальник Миколаївської виправної колонії (Львівська обл.) Іван Волчанський, який отримав 3 роки за те, що у 2015-му вимагав 5 тисяч доларів за вирішення питання про умовно-дострокове звільнення засудженої особи. Волчанський повністю визнав свою вину. З 31 липня 2015 року він сидить в СІЗО, і, за «законом Савченко», рахуючи день попереднього ув’язнення за два дні покарання, фактично свій строк відбув.

Також фактично вже відбув присуджені 2 роки і 4 місяці позбавлення волі старший оперуповноважений карного розшуку харківської міліції Андрій Опанасець, який спільно із колегою незаконно затримали особу, а потім взяли хабар за її звільнення. Опанасець розкаявся у вчиненому, повністю відшкодував потерпілим заподіяну їм шкоду.

Штрафи отримали більше половини засуджених. В основному штрафи йшли з додатковим покаранням у вигляді позбавлення права займати посади: зі 194 оштрафованих хабарників 182 позбавлені права обіймати посади на строк від 1 року. Крім того, ще двоє засуджених разом зі штрафом додатково позбавлені рангу державного службовця.

Усі звільнені від покарання, окрім екс-начальника управління розкриття злочинів, пов’язаних із застосуванням зброї, Одеського міського управління внутрішніх справ Вячеслава Петренка, отримали умовні терміни позбавлення волі (1-2 або 3-5 років). Петренко, обвинувачений в систематичному отриманні хабарів за надання інформації членам банди, уник ув’язнення, конфіскації майна і заборони займати посади через наявність низки хвороб.

Загалом у 2016 році було виправдано 40 осіб, обвинувачених в отриманні хабарів. Щодо шести з них вироки уже набули сили.

Судами апеляційних та касаційних інстанцій було скасовано 33 вироки стосовно обвинувачених в отриманні неправомірної вигоди, винесених у 2016 році. Серед них було 10 виправдувальних вироків, 14 вироків, за якими службовці були засуджені до 5-7 років в’язниці, а також 4 – штрафи і 5 – умовного позбавлення волі.

Карали за законом службовців трьох категорій:

1) До категорії А, тобто службовців, які займали особливо відповідальне становище, належить троє засуджених: двоє голів РДА  – Бобровицької РДА Микола Супрун і Петриківської РДА Петро Лісний, і колишній заступник Голови Державної інспекції сільського господарства України Ігор Немировський. Стосовно них вироки не набули законної сили: два з них в апеляції, а один – на новому розгляді.

2) До категорії B, тобто службовців, які займали відповідальне становище, належить 70 засуджених. Серед них, зокрема, 7 суддів, 5 прокурорів, 15 голів міст, сіл і селищ, 8 високопосадових правоохоронців і 6 високопосадових податківців. Серед них вироки набули стосовно 16 осіб.

3) Решта 289 засуджених – це службовці середньої та дрібної ланки (категорія С), а також 7 приватних осіб (пособники і посередники). Серед них вироки набули силу стосовно 206 осіб.

56% хабарів, за які особи були засуджені у 2016 році, – це суми від 1 до 10 тис. грн.; 31% – це суми від 10 до 100 тис. грн. У той же час майже 8% – це дрібні хабарі сумою до 1 тис. грн. Решта понад 4% – суми до 300 тис. грн. Крім того, є четверо обвинувачених в отриманні сум від 300 тис. грн. до 2 млн. грн.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ