Ар’єв просив ПАРЄ дочекатися висновків Венеційської комісії щодо ст. 7 Закону «Про освіту»

Представники нацменшин Закарпаття, а саме угорські школярі, що навчаються в Україні, не володіють державною мовою, а тому позбавлені можливості вступати до українських ВНЗ. Про це у Страсбурзі під час дебатів 12 жовтня щодо мовної статті в українському законі про освіту заявив голова української делегації Володимир Ар’єв, інформує Громадське

За його словами, 60% учнів провалили іспити з української мови, хоча склали з математики та інших предметів. Тому вони не вступили до українських університетів.

«У Конвенції про захист регіональних мов є дві ідеї: можливість навчатися українською мовою і при цьому вивчати рідну мову. Ми готові до компромісів, до подальших розмов, ми надіслали закон найкращому арбітру – Венеціанській комісії. Ми не можемо тиснути на Венеціанську комісію. Поправки – це контрпродуктивно, треба дочекатися висновків», – сказав він.

Ар’єв додав, що Україна готова до діалогу щодо навчання нацменшин: «Ми хочемо розвивати сучасну систему освіти. І у відповідності з угодою про Асоціацію створили систему кваліфікації вчителів, яка спирається на європейські цінності. Зокрема, закон про освіту містить положення, яке дозволить нацменшинам вивчати рідну мову та навчатися рідною мовою. Але існують непорозуміння відносно сьомої статті закону».

Як відомо, попри зауваження українських делегатів у ПАРЄ  євроінституція таки ухвалила резолюцію, що критикує закон України «Про освіту». Парламентська Асамблея підтримала більшу частину пропозицій румунських та угорських депутатів. Причому представники Угорщини та Румунії запевняли євродепутатів у тому, що Україна нібито намагається «викорінити нацменшини» та рекомендували Києву не «псувати відносини із сусідами».

Нагадаємо, 28 вересня в Україні набув чинності закон «Про освіту». Документ визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова, але одна або кілька дисциплін можуть викладатися на двох і більше мовах. Цього ж дня  МЗС України направило закон «Про освіту» на експертизу до Венеційської комісії.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ