Айдер Муджабаєв, замгендиректора телеканалу ATR, блогер

Напередодні у Фейсбуці з’явилася непримітна інформація про те, що в Києві відкрився «Будинок вільної Росії». Про це стало відомо завдяки приватному фото з фуршету. Що це за нова суспільно-політична установа не знали навіть політемігранти з РФ, які отримали притулок в Києві від репресій за підтримку України у своїй країні, але не отримали запрошення на презентацію.

Я вирішив з’ясувати з різних джерел, хто заснував цей проект в Україні, зібрав інформацію і зрозумів для себе, що:

– це ті ж самі люди, які позиціонують себе в Києві як організації російських політичних емігрантів, хоча не є такими насправді. Вони їздять в РФ, живуть на дві країни. Про декларовану ними в українських ЗМІ підтримку політемігрантів з РФ самим політемігрантам, яких я опитав, нічого не відомо;

– це ті ж самі люди, які під час скандалу з «Відкритою Росією» Ходорковського, яка відмовила у допомозі сім’ям політв’язнів кримських татар, публічно захищали не громадян України, а Ходорковського та його організацію на чолі з московським координатором – відомою своїми імперськими поглядами «кримнашисткою». Даний факт дозволяє зробити припущення, що фінансування «Дому» йде або опосередковано, через зареєстровані на Заході фонди, від Ходорковського, або таким же чином від аналогічних «ліберальних» структур;

– це ті ж самі люди, які при мені і ще кількох співрозмовниках у Вільнюсі по-хамськи поводилися по відношенню до журналіста Аркадія Бабченка, мабуть, вважаючи його занадто радикально проукраїнським, і тільки виховання і витримка Аркадія не дали їм можливості заслужено отримати по обличчю;

– це ті ж самі люди, які після мого твіту в дні обстрілів Авдіївки «Смерть російським окупантам» називали мене палієм війни і говорили, що неприпустимо сіяти ворожнечу між народами. А коли я сказав, що таким «миротворчим організаціям» у воюючій з РФ Україні не місце, опустилися до наклепу в Фейсбуці про погрози фізичною розправою їм з мого боку. Після чого я цих неадекватних людей забанив, і згадав про них тільки зараз, коли почав розбиратися з ситуацією навколо «Будинку вільної Росії» в Києві.

Всього я про їхню діяльність, звичайно, не знаю. І в голови їм залізти не можу. Але на підставі тільки цих, відомих особисто мені фактів, моє оціночне судження таке.

«Будинок вільної Росії» в Києві – це грантовий проект, який має мало спільного з реальною підтримкою України і вирішує завдання в кращому випадку піару і працевлаштування його творців. Те, що вони залучили до піар-просування «Дому» низку відомих в Україні журналістів і громадських діячів, з огляду на бекґраунд, говорить мені про те, що вони бажають прикритися ними, а хороші люди допомагають їм з чистим серцем. Це, безумовно, не моя справа, хоча я б на їхньому місці так не ризикував, оскільки нічого хорошого для України від таких російських «лібералів» не чекаю. Я цей тип «громадських діячів і правозахисників» вивчив, ще живучи і працюючи в ЗМІ в Росії. Успіхів їм не бажаю, а українським журналістам, політикам, активістам і волонтерам бажаю уважно підходити до контактів/співпраці з цією організацією з точки зору репутаційних ризиків. Як не все те золото, що блищить, так і не все, що виглядає антипутінським, є проукраїнським. Можливо, мої знання, досвід і зроблені на їхньому базі висновки виявляться комусь корисними. Маю честь.

P.S. Висловлена мною думка про конкретну організацію ніяк не відноситься до російських політичних емігрантів в Києві, я багатьох з них знаю, це чесні, небайдужі люди, які щиро переживають за Україну.

Джерело: Айдер Муджабаев

БЕЗ КОМЕНТАРІВ