Айдер Муджабаєв, замгендиректора телеканалу ATR, блогер

ЩО МИ ДАЄМО ПУТІНУ ЗА ТЕ, ЩО ВІН ДОЗВОЛЯЄ НАМ ВОЗИТИ ВУГІЛЛЯ І ОТРИМУВАТИ ПОДАТКИ З ПІДПРИЄМСТВ В ОРДЛО?

А давайте поміркуємо не про ту блокаду, яка є, нехай і частково, а про ту, якої немає взагалі. Про блокаду України від енергоресурсів окупованої Росією частини Донбасу.

Путін міг би давно обрубати нам все звідти, влаштувавши нам мало не пекло (наші міністри про нього говорять),  – але ні. Чомусь не обрубує. Не влаштовує нам пекла.

Питання. Він що, піклується, щоб у українців в будинках безперебійно було тепло? Щоб металургійні заводи України працювали? Тобто Путін  – він Україні друг виходить, а не ворог?

Нам тут кажуть, що шахти ОРДЛО, як мінімум, половину грошей віддають колаборантам, але все-таки платять податки Україні, причому їхня частина йде на озброєння армії. (Тобто, половину  – Україні, половину  – на війну з нею. З однієї і тієї ж шахти.) Як таке міг би дозволити Путін, якщо він нам якщо не друг, то хоча б таємний симпатик? Це ж Путін про нас реально дбає, так по факту? Щоби нам було тепло, сухо і ситно в нашій фашистській хунті?

Чи не бачите ви в цій ситуації, скажімо так, деяких смислових протиріч?

Я довго про це думав, прикидав так і сяк. Думку про те, що Путін любить Україну, я, звичайно, відкинув. Так само, як і його безпосередню участь в доходах шахт ОРДЛО. Путін, звичайно, вважає бабло священним, але не священнішим за «Велікую Росію», яку він будує, прагнучи знищити незалежну Україну. Аргумент, що поставки з ОРДЛО потрібні Путіну, щоб не на 100% утримувати «Новоросію», несерйозний. Коли на терезах реальна можливість придушити Україну, показати безпорадність її влади, невеликі для РФ гроші на іншій чаші НЕ важать для нього нічого. Всі дії Путіна щодо України  – антиекономічні. Тоді що ж це, як це пояснити?

Мене можна одразу звинуватити в «зраді», та бога заради: у мене повний порядок з логікою. І логіка мені підказує, що блокада України з путінського боку може бути відсутня лише і виключно в рамках прихованого від українського (російського якось само собою) суспільства договору між урядами воюючих країн.

Зрозуміло, я не знаю, в яких умовах, з яких причин він був укладений. І взагалі, чи укладений він на папері, це в принципі малоімовірно. Або це ланцюжок домовленостей, можливо, вибудуваний через країни-посередники, через бізнесменів-посередників, політиків-посередників або якось інакше. І я, звичайно, не знаю, що він передбачає в обмін на безперешкодний доступ України до ресурсів, що видобуваються на захопленій РФ території. Але для мене очевидно, що у відповідь на ніяк публічно не мотивовані послаблення «київській хунті, яка вбиває російських людей», він щось суттєве не передбачає. Інакше просто не може бути. Путін зовсім не та людина, якадає комусь преференції просто так.

Може бути, в обмін на ресурси і податки з ОРДЛО наш уряд нічого ані законодавчо, ані практично не робить для повернення Криму, а три роки лише висловлює міжнародні протести? Може бути, що в обмін він не називає війну війною і поводиться з Росією не так, як прийнято під час війни, на міжнародній арені? Може бути, він дає у відповідь негласні преференції великому російському бізнесу в Україні? Або щось ще робить (не робить)  – я не експерт з усіх питань, не конспіролог. Але як досвідчений журналіст і як просто людина з логікою, я вважаю, що без нічого у відповідь дана ситуація не має жодного шансу бути. Причому впродовж вже третього року сутички України зі смертельним (без лапок) ворогом.

Україна  – демократична країна, де держава повинна відповідати на будь-які, тим більше на логічно обґрунтовані питання. Отже.

Шановний уряде, розкажи, будь ласка, громадянам, що ми (матеріально або політично) віддаємо Путіну в обмін на те, що він не заважає нам возити вугілля і отримувати податки з підприємств ОРДЛО?

Громадяни України мають законне право це знати. А не відповідаючи на питання, які виникають самі собою, виходячи з об’єктивних обставин, уряд сам позбавляє себе довіри громадян і залишає в суспільстві безмежний простір для «зради». Не хочеться далі розвивати цю думку, хочеться отримати чесну відповідь від влади.

Джерело: Айдер Муджабаев

БЕЗ КОМЕНТАРІВ