Айдер Муждабаєв, журналіст, заступник гендиректора кримськотатарського телеканалу ATR
Айдер Муждабаєв, журналіст, заступник гендиректора кримськотатарського телеканалу ATR

Передайте, будь ласка, Олексію Навальному — від мене особисто, від кримських татар, а заодно і від українців, що ніякого «чесного референдуму щодо вкраденого бутерброда» не буде. Жодна чесна людина — ні в Україні, ні, до речі, в Росії — не прийме подібні ідеї у вигляді моральної норми. А політично вони ще й дурні, бо у випадку ослаблення/зміни режиму в Росії у Навального точно ніхто не запитає про майбутнє моєї батьківщини, якою він так хвацько «розпоряджається».

А Михайлу Касьянову та Іллі Яшину передайте, будь ласка, що — за всієї моєї особистої поваги до них — наявність у лавах або в союзниках у ПАРНАСу лідера із злодійською ментальністю та риторикою націонал-популіста не дає пристойній людині можливості вважати цю партію опозиційною. Оскільки Навального з Путіним за всіх відмінностей об’єднує головне — бажання подобатися більшості за рахунок приниження інших, бажання будувати «велику Росію» за рахунок сусідів і невеликих народів.

Це питання не жартівливе, не другорядне, а навпаки — визначальне. По-справжньому опозиційним політиком стане той, хто чесно скаже росіянам те, про що знає і говорить весь цивілізований світ. Що наразі Росія — це країна-агресор. І закличе повернутися до довоєнного статус-кво. Бажано — ще й до війни з Грузією, якій Навальний аплодував, — і лише теперішня роль статусного опозиціонера заважає йому так само плескати Кримнашу.

Вся ця риторика «і вашим, і нашим» пасує членам секти Навального, які люблять не політичні принципи, а хорошого хлопця Льошу. Але більше нікого вона вразити не може. І додати ПАРНАСу прихильників серед росіян, негативно налаштованих стосовно влади, — також.

Опозиційно налаштовані росіяни в більшості своїй — самостійно й критично мислячі люди. Вони здатні логічно пов’язати Кримнаш із тим, що відбувається зараз у їхній країні. І для них не можна бути трошки кримнашистом, наці-лайт або злегка вагітним. Нинішня влада бреше більш ніж достатньо — аби, на дух не сприймаючи її брехні, тягнутися до напівправди.

Майбутнє — всюди, зокрема й у Росії — за принциповими політиками, мені так здається. І я переконаний, що історія це підтвердить.

По-людськи мені шкода, що симпатичний і недурний начебто Олексій Навальний цього запиту людей на правду, який найближчим часом буде в Росії стрімко наростати, не відчув нутром і не зрозумів. Він — не бездарний, але й не талановитий політик, на жаль. А, може, й на щастя.

Олексій Навальний і Михайло Касьянов представляють російську опозицію, яка в питанні Криму стоїть на позиціях, близьких до кремлівської. Навальний, зокрема, пропонує провести в Криму новий референдум, який би визначив статус українського півострова
Російські опозиціонери Олексій Навальний і Михайло Касьянов. Навальний пропонує провести в Криму новий референдум, який і визначить долю анексованого півострова

БЕЗ КОМЕНТАРІВ