Фрід порадив новій адміністраціїї Трампа не плекати ілюзій з приводу путінської Росії

Деніел Фрід, американський дипломат, який провів десятиліття в командах шести президентів США, висловився про загрози з боку російського президента Владіміра Путіна і політики «Америка понад усе» на тлі скандалу у Вашинґтоні через можливі зв’язки нової адміністрації з РФ. Про це пише видання Politico.

«Росія зневажає Захід. І вона робить все можливе, щоб ослабити Захід», – сказав виданню тепер вже колишній американський дипломат, який ще тиждень тому був відповідальним за виконання санкцій, накладених США на Росії через військову агресію проти України.

Фрід, відомий серед своїх колег як невтомний переговорник і шанувальник історії, попередив, що Росія має на меті захопити більше, ніж країни в межах колишнього СРСР. І вона не зупиниться, якщо не зіштовхнеться з жорстким опором США.

«Росіяни хижі і хочуть отримати у володіння своєї імперії стільки, скільки зможуть захопити. І нам потрібно протистояти цьому», – сказав екс-дипломат.

Видання нагадує, що Фрід був останнім американським дипломатом, який бачив завершення Холодної війни і домінування Росії в Східній Європі. Його звільнення з Держдепартаменту «деморалізувало» багатьох чиновників у відомстві. Виступивши перед колегами з останньою промовою, Фрід наголосив, що перемога Заходу у Холодній війні тепер опинилась під загрозою через агресивну Росію і «американський націоналізм» за версією Трампа.

Тоні Блінкен, який був «другим номером» у Держдепартаменті в часи президентства Барака Обами, назвав промову Фріда «потужним виступом на захист ліберального міжнародного порядку».

А Даймон Вілсон, який працював в адміністрації президента Джорджа Буша-молодшого, сказав, що це був «чіткий заклик до лідерства для США».

В інтерв’ю Politico Фрід заявив, що його турбує зовнішньополітичний курс Трампа, який ставить під інституційну загрозу Держдепартамент.

«Що означає «Америка понад усе»? Ми що, збираємося бути шкільним забіякою, який забирає кишенькові гроші в інших дітей? Окремо від нервів навколо бюджету, кадрових призначень і всього іншого, є чітко виражена тривога, що ми втрачаємо ознаки того, що, власне, робило Америку великою», – сказав він.

Видання зауважує, що тепер вже колишній американський дипломат за час своєї роботи в Держдепартаменті спостерігав, як президенти від обох партій впродовж останніх 25 років намагалися сформулювати дієздатну політику щодо Росії у період після завершення Холодної війни. І щоразу вони зазнавали невдачі. Тепер Москва знову стала «агресивною, ревізіоністською силою». Фрід розповів, що напряму не говорив з новою адміністрацією Трампа. Але вважає його захоплення Росією та Путіним «головоломкою». Зокрема, його тривожать припущення про скасування санкцій, над якими Фрід спільно з європейськими союзниками тяжко працював після анексії Криму.

«Не намагайтеся так відчайдушно підлизатися до Росії, яка намагається розправитися з нами скрізь у світі», – порадив екс-дипломат новій адміністрації.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ