Анатолій Башловка, заступник голови Незалежної профспілки працівників транспорту, адвокат

Думка адвоката. Давайте трохи розберемося щодо правових наслідків того, коли громадянин має інше громадянство крім українського.

Так, на сьогодні немає зрозумілого механізму припинення, без волі самого суб’єкта, громадянства моєї країни, але, за великим рахунком, цього й не потрібно.

Коли людина приймає громадянство іншої країни, вона складає присягу (клятву, зобов’язання) відстоювати інтереси країни, громадянство якої він отримав, і тут настає конфлікт інтересів. Якщо він просто громадянин і не наділений владою, то це не спричиняє істотних проблем.

А якщо він займає посаду держслужбовця або судді тощо? З цього моменту настає суттєвий і неврегульований конфлікт. І вирішити його дуже просто: всі особи, наділені владою, зобов’язані скласти присягу в тексті якої, як один з пунктів, є неухильне дотримання Конституції, а наявність іншого громадянства суперечить прямій нормі Головного Закону країни.

Громадянин склав присягу, маючи інше громадянство – цей факт однозначно має розцінюватися як порушення присяги і як наслідок має спричинити звільнення та притягнення до відповідальності.

На сьогодні не врегульовано питання позбавлення громадянства України суб’єкта за наявність у нього іншого громадянства, але очевидно, що є всі підстави звільнити даних суб’єктів з усіх посад, які зобов’язують складання присяги…

Є всі підстави вважати, що громадянин, який прийняв громадянство іншої країни, сам обмежує свої цивільні права, оскільки він не може скласти присягу, не збрехавши!

Текст присяги держслужбовця:

«Повністю усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити народові України, суворо дотримувати Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов’язки».

Джерело: Анатолий Башловка

БЕЗ КОМЕНТАРІВ