Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

Деякі експерти, які формують свої твердження на базі теоретичних, а не практичних аргументів, у тому числі представники деяких міжнародних фінансових установ, часто твердять, що RAB-тариф допоможе успішній приватизації обленерго.

Ну, ось приклад, як допомагає. В цілях RAB-тарифів «Одесаобленерго» у 2017 року було оцінено у 15,4 млрд грн, а у цілях приватизації його оцінка тепер знижена у 4 рази і складає 596 млн грн (в розрахунку за 100% акцій).

Різниця між цими двома оцінками складає 26 разів або 2500%. Для тарифів – платить споживач, отримує власник обленерго – дуже дорого. Для приватизації – платить власник обленерго, отримує держбюджет – дуже дешево.

Однорічний прибуток цього обленерго згідно РАБ-методики у 3,2 рази більше від цієї ціни приватизації.

Або ж ця стартова ціна приватизації складає лише 31% річного прибутку обленерго, який виникатиме згідно запропонованої методики РАБ-тарифів. Тобто Р/Е може дорівнювати 0,31x, хоча зазвичай у таких компаній більше 10х.

Коротше, простими словами – на практиці ніякого зв’язку раб-тарифів і успішної конкурентної приватизації за високими цінами.

Джерело: Andriy Gerus