Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

ДТЕК плюс, всі решта в Україні мінус.

НКРЕКП ухвалило рішення з 1 грудня понизити тариф Укренерго, таким чином вивільняється 215 млн грн. І кому ж вони дістануться?

Дивне це рішення тому, що з 1 січня 2019 року регулятор ніби планує підвищити тариф Укренерго на 17%. Але якщо вже в Укренерго є потреба у коштах, то нехай залишаються їй ці грудневі кошти на наступний рік. Все-таки компанія зараз не помічена у якихось масштабних виведеннях тарифних коштів наліво. На відміну від деяких інших немонополістів, які всі гроші через внутрішньогрупові схеми виводять у Швейцарію і відразу просять нового підвищення тарифів.

Але різниця між груднем та січнем є. Пониження тарифів Укренерго у грудні ніяк не відчує споживач. Бо всі вивільнені кошти підуть тепловій генерації, яка забирає всі гроші Енергоринку за залишковим принципом. А 80% ТЕС належать компанії ДТЕК Ахметова.

А от підвищення тарифів Укренерго на наступний рік споживач якраз може відчути, бо регулятор може «забути» ці ж кошти забрати із теплової генерації, а просто перекласти все на споживача. Отримаємо нове зростання ціни електроенергії.

Раніше для таких дотувань ДТЕК більше використовували державний Енергоатом, але останнім часом він почав пручатися, то тепер знайшли ще одного донора – державне Укренерго.

Але допускаю, що ДТЕКу Ахметова цього може виявитися мало і будуть вимагати нового підвищення ціни електроенергії на 2019 рік. За тією ж формулою Роттердам+, яку нібито остаточно скасували, ще додатково зібрати трохи мільярдів із слабкої економіки. Якщо це відбудеться, то це натуральне мародерство в умовах воєнного стану.

Джерело: Андрій Герус