Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

Голова НБУ Я.Смолій заявив, що ситуація із «ПриватБанком» може дестабілізувати валютний ринок, банківську систему та спровокувати інфляцію. І ще говорить, що це спричинить виплати вкладникам 100 млрд грн. Цікаво, з якого переляку зміна акціонерів (імовірність чого, я вважаю, майже 0,0%) має призвести до виплати грошей вкладникам із Фонду Гарантування?

Це дуже дивна заява Голови Центробанку, і він не міг не розуміти, що це спровокує додаткове хвилювання на валютному ринку. Саме у таких критичних ситуаціях і проявляється справжня незалежність НБУ. Чи бере керівник центробанку участь у передвиборчих страшилках, чи намагається заспокоїти та стабілізувати ситуацію.

Наприклад, голова НБУ міг сказати три речення, які є правдою:
1. Рішення суду першої інстанції не набуває чинності, жодних змін ні для кого немає.
2. Ми будемо подавати апеляцію, ми бачимо підстави, що ми виграємо апеляцію.
3. Ми не бачимо правових підстав для повернення банку. Заспокойтеся.

А політична передвиборча боротьба – окремо.

Зрештою і все засідання РНБОУ було театральною страшилкою, адже відомо, що фінанси люблять тишу і під камери таке проводити – це дурість та показуха для нагнітання страху в стилі плакатів із Путіним.

Якщо ж Петро Порошенко дійсно переживає не за свою посаду, а за вкладників «ПриватБанку», то йому треба зробити одну просту річ – виконати свої обов`язки згідно Конституції. А саме підписати закон, який ініціював сам же президент – про державні гарантії вкладникам «ПриватБанку». Цей закон був пухвалений ще у грудні 2017 року, Конституція відводить Президенту 15 днів, щоби накласти вето або підписати. Пройшло понад 500 днів, а Порошенко цього не зробив, бо він вище Конституції.

Щодо Я.Смолія, який приклався до валютних хвилювань, то його можна зрозуміти, понад 90% його заощаджень у іноземній валюті.

На жаль, бажання утриматися у своїх кріслах призводить до жахливої безвідповідальності у стилі «після нас хоч потоп», за яку розплачуються всі українці. Голова НБУ міг поступками та діями продемонструвати свою незалежність, але цей тест, на мою думку, він не пройшов. 

Джерело: Andriy Gerus