Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

Вчора премєр-міністр В.Гройсман направив цілу групу перевіряючих на Антимонопольний комітет. АМКУ скасовує схемні тендери і заставляє проводити тендери все ж таки із конкуренцією. Не всім любителям державних грошей це подобається, але така у АМКУ робота. Потрібна для держави робота.

Справжню конкуренцію не всі люблять, адже конкуренція вбиває неефективних госпідарників. А якщо тендери реально конкурентні, то це економить державні (бюджетні) гроші, що взагалі-то мало би бути в інтересах премєр-міністра держави.

Але, можливо, ці перевіряючі комісії допоможуть вирішити ще одну задачку. Весною минулого року АМКУ рекомендував ДТЕКу проводити конкурентні закупівлі вугілля. Логіка у цьому є – щоб у ході таких закупівель визначити справедливу ціну вугілля. А тоді справедливу ціну – закласти у тарифи.

Звичайно, нормальна людина чи підприємство, коли хоче щось купити, бере комерційні пропозиції від різних продавців і купує там, де найнижча ціна/найвища якість. У тому і є суть тендерів – продавці товару конкурують, що призводить до зниження ціни.

Але ДТЕК поступив по-своєму. Замість ЗАКУПІВЛІ вугілля ДТЕК-трейдер вийшов на біржу із ПРОДАЖЕЮ вугілля. Тобто якщо б хтось прийшов на біржу, щоб купити це вугілля, то мав би запропонувати вищу ціну. Таким чином весь процес був заточений не на зниження ціни, як на нормальному тендері, а на підвищення ціни.

Це гарно видно на фото – там інформація про всі торги на Енергетичній біржі: «Центренерго» оголошує закупівлю вугілля, а от ДТЕК – лише продажу.

Зрештою це вугілля у ДТЕК-трейдингу купила ДТЕК-генерація (повязана особа) і дивним чином по ціні «Роттердам+».

І ось вже 6 місяців АМКУ думає над неймовірно складною задачею – чи виконав ДТЕК рекомендацію щодо конкурентної закупівлі вугілля.

Інше цікаве питання – ДТЕК продає свою електроенергію на експорт в Угорщину дешевше, аніж в Україну. І на українських споживачах заробляє більшу маржу, аніж на угорських споживачах. Які фактори, окрім монополізації українського ринку і зловживання монопольним становище, можуть це пояснити?

АМКУ веде розслдівання щодо ДТЕК з літа 2015 року, але без результатів. Тому можливо, консиліум всіх комісій, уряду, АМКУ допоможе з цими питаннями, відповіді на які є очевидними?

Джерело: Andriy Gerus