Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

Минулої п’ятниці у парламенті був круглий стіл по реформі роздрібного ринку електроенергії. Я там підняв питання щодо відсутності інформації про погодинну оптову ціну електроенергії. На щастя, за наполяганням депутатів О. Домбровського та О. Бєлькової це питання швидко вирішилося і такі погодинні ціни за січень вже оприлюднені. Тепер споживачі можуть бачити і розуміти, у які години вигідніше купувати/споживати електроенергію.

Але моє питання було не заради шуму і зради, а по причині великих проблем у реальному житті, які виникли для багатьох споживачів. Регулятором були відмінені багатозонні тарифи (нижчі вночі) – багато споживачів, які раніше перевели споживання в ніч, понесли великі збитки.

Ось конкретний приклад. Підприємство ТОВ «Теплоенерго». 97% споживання електроенергії відбувається з 23.00 до 06.00, тобто вночі. Раніше компанія користувалася трьохзонним обліком, із січня багатозонні тарифи відмінені. Але у підприємства є система АСКОЕ, яка забезпечує погодинний облік. Тобто є можливість рахувати ціни відповідно до погодинних цін оптового ринку.

Але компанія-постачальник «ДТЕК Дніпровські енергетичні послуги» (афілійована із «ДТЕК Дніпрообленерего») не показала погодинних цін. Сам споживач у січні навіть не знав погодинних цін, бо їх ніде знайти було неможливо, а по-друге, «якщо підете до іншого постачальника, то якість послуг може погіршитися» – сказало місцеве обленерго.

Таким чином споживачу був виставлений єдиний тариф у всі години 1,62 грн за кВт-год.

Але ж 97% споживання електроенергії відбувалося у нічний час, коли ціна набагато дешевше (виділено на графіку).

Таким чином, при нормальній ринковій маржі постачальника 2%-3% у цьому конкретному випадку маржа ДТЕК-постачальника склала 40%-100%.

А для цього споживача ціна електроенергії різко виросла у порівнянні із груднем-2018р. Споживач поніс мільйонні збитки, скоріш за все, бізнес закриється, а працівники будуть звільнені.

А як же все гарно було представлено, скільки вигод для споживачів мало бути від реформи…

Саме такими, мабуть, наші «немонополісти» бачать реформи – коли Ахметов на зростанні тарифів заробляє рентабельність 100% і його ніхто не регулює. І ця практична ситуація наглядно показує результат «реформ», які так активно рекламують «не монополісти». Ну і не будемо наївними, не будуть же монополісти адвокатувати реформи, внаслідок яких їх заробіток на тарифах може знизитися.

Джерело: Андрій Герус