Андрій Герус, колишній член НКРЕКП

Газета «Сєгодня», яка входить до СКМ, попросила мене прокоментувати, як ситуація із «Дніпроазотом» та його хлором може вплинути на тарифи на воду. Оскільки я з повагою ставлюся до холдингу СКМ, то коментар надав, але із умовою, щоб він був опублікований дослівно.

Спочатку умова була прийнята, але після отримання коментаря сказали, що вже знайшли інші кращі коментарі, тому мій все-таки не візьмуть. Ну нічого, сподіваюсь, наступного разу все вийде. Коментар – нижче).

«Хлор, який в Україні виробляє «Дніпроазот», займає близько 2% собівартості водоканалу. Зростання його ціни може мати вплив на тариф на воду близько 5%. Але зараз пішли поставки з Румунії, Словенії, Словакії, Польщі – такий імпорт скоро наповнить ринок і суттєво знизить ринкову ціну хлору, тому фінальний ефект на тариф, думаю, буде на рівні 2%-3%.

А от електроенергія у водоканалів займає 40% собівартості й її підвищення на 16% із початку року дає вплив на тариф на холодну воду на +6,5%. Компанія ДТЕК продає електроенергію в Україні дорожче, а цю ж електроенергію в Угорщину – дешевше. А імпорт дешевшої електроенергії заборонений, на відміну від ситуації із хлором.

Державні органи мають будувати конкурентні ринки у всіх галузях безвідносно до прізвищ. А імпорт допомагає конкуренції, особливо на монополізованих ринках. Якщо є штучні бар’єри входу на ринок, тоді монополісти мають регулюватися, виходячи із собівартості їхньої продукції – і знову це стосується всіх галузей, безвідносно до прізвищ».

Джерело: Andriy Gerus