Народний депутат України Андрій Іллєнко

Берлінська Олімпіада 1936 року мала всі шанси ніколи не відбутися.

Німеччина отримала право на проведення Олімпійських ігор ще в часи Веймарської республіки. Після приходу до влади націонал-соціалістів це рішення було поставлене під сумнів.

По-перше, по світу зазвучали заклики до бойкоту. А по-друге, сам Гітлер вважав Олімпіаду шкідливим явищем і не дуже хотів нею займатися. На проведенні Ігор нібито наполіг Геббельс, який відчув їхній пропагандистський потенціал.

Олімпіада 1936 року таки відбулася в Німеччині. Як свідчать очевидці – це була наймасштабніша спортивна подія свого часу. Організація була на найвищому рівні. Спеціально під Олімпіаду було побудовано десятки сучасних спортивних об’єктів. Саме в Берліні була закладена новітня традиція олімпійського вогню. Ленні Ріфентшаль зняла про Ігри фільм «Олімпія». Вперше відбувалася пряма телевізійна трансляція спортивних змагань.

Засновник сучасного Олімпійського руху П’єр де Кубертен був у захваті від Ігор в Берліні. Настільки, що після них навіть офіційно звертався до Гітлера з пропозицією створити Центр олімпійських досліджень.

Важливо, що Кубертен був французом – представником головного потенційного супротивника Рейха. Тому його захват Олімпіадою в гітлерівській Німеччині не міг не відобразитись на настроях французького суспільства. І не тільки.

Кубертен був не один такий. Ігри в Берліні стали однією з важливих пропагандистських перемог Гітлера. Саме такий спортивно-політичний soft power став емоційною основою «політики умиротворення» та загальної демобілізації Європи перед обличчям неминучої війни.

Після Другої світової війни Міжнародний Олімпійський Комітет визнав берлінську помилку і довго вибачався.

Цікаво, коли ФІФА почне вибачатися за чемпіонат світу в РФ?

Джерело: Андрій Іллєнко