Директор Центру стратегічних розробок Андрій Ніцой

Натівський генерал впевнений, що з теперішнім командуванням Україна неминуче програє війну Росії. Такий висновок я зробив в підсумку двогодинного спілкування з колишнім очільником військ НАТО в Европі. І справа тут не лише в тому, що для Путіна війна з Україною це питання власного фізичного виживання, а для Порошенка це «просто бізнес». І не в тому, що АТО/ООС для української влади не є підготовкою до перемоги у війні, а для Путіна східний Донбас це гігантський навчально-тренувальний полігон для початку справжнього, а не гібридного «звільнення» території України від української суверенної держави. Ми згадували і тактико-технічні, і кадрові, і управлінські аспекти. Свій висновок натівський генерал базує на тому, що українці втрачають головний ресурс – час.

Час – це загальна форма буття, що виражає тривалість процесів взаємодії та послідовність зміни його станів. Як саме змінюється українське буття останні 4,5 роки? З поваги до читача я не буду повторювати а ні пропагандистські кліше Порошенка, а ні «зрадофільства» його опонентів. Лише нагадаю, що війна з РФ триває вже довше Першої Світової війни, яка закінчилася тим, що втомлені солдати повернули штики проти своїх урядів і в Росії, і в Германії, і в Австро-угорщині. Путін тренує російську армію. Зневага до ветеранів війни, необлаштованість тилу, недовіра командуванню і «окопна війна» нівелюють бойовий дух і військові якості української армії.

Ескалація ВМС РФ в Азовському і Чорному морях поступово погіршує торгівлю для мешканців українського півдня. Наслідком буде деморалізація населення. От тоді й згадаємо про улюблене заняття обережних оптимістів – складати з літер Ж, О, А, П слова «стабільність».

Генерал сказав буквально наступне: «Ви прокляті якщо будете щось робити але ви прокляті ще більше якщо продовжуватиме бездіяти». Що робити? Генерал рекомендує наступне:

 1. сказати повну правду про ситуацію на фронті, в армії, ВПК тощо;
 2. діяти надалі прозоро, а саме:

– парламент має бути повністю втягнутий в економіко-воєнну політику

– Міністр оборони, Голова СБУ мають щотижня звітувати перед Верховною Радою так, як це робив Вінстон Черчиль під час війни з Гітлером;

 1. мілітаризувати суспільство і економіку;
 2. дати наказ армії повільно, крок за кроком просуватися до кордону з РФ;
 3. боротися з російською мафією і олігархами;
 4. створити незалежну від АП стратегічну структуру з 20 геніальних умів для розробки стратегії перемоги. РФ не готова до нестандартних загроз з боку України;
 5. змінити усіх українських послів, проросійських міністрів та генералів;

Я задав низку питань і отримав чіткі відповіді (подаю в скороченому варіанті):

 • чи повинна Україна утримувати окуповані території (пенсії, газ, вода, електроенергія, продукти харчування тощо)?

Відповідь: Ні, це не змінить ситуацію. Люди під окупацією все одно будуть незадоволені Україною. Ви полегшуєте РФ завдання;

 • чи має Україна заборонити весь російський експорт/імпорт, включаючи окуповані території?

Відповідь: Так + припинити дипломатичні стосунки з РФ;

 • колаборанти повинні бути позбавлені громадянства України, всіх соціальних виплат і пенсій?

Відповідь: Після деокупації матимете чималі проблеми. У вас не буде достатньо людей для судів над кожним зрадником. ЄС буде протестувати. Але думати про це вже треба як і створювати силову інфраструктуру.

 • Яку роль на шляху до перемоги грає очищення влади і суспільства від агентури Москви?

Відповідь: Агентуру слід виявити і зафіксувати. Маєте при владі повно агентури серцем і душею з РФ. Агенти в міністерствах забирають важливу проблему під свою відповідальність, а потім саботують її розв’язання. Їх треба відсторонити і затримати. Брехня Заходу з боку українських посадовців вбиває вашу державу і армію. НАТО дає вам паросток надії, а МО його вбиває.

 • Миротворці Заходу на кордоні на руку РФ чи Україні?

Відповідь: якби Путін цього хотів, то вже давно б зробив.

 • Якою має бути Резервна армія?

Відповідь: справжньою, а не такою яку створює ваше МО. Повинна бути організація, обладнання, структура, навчання;

 • Питання протидії пропаганді «русского міра» в Україні та українізації суспільства були не дуже зрозумілими для бойового генерала, вихованого на імперських традиціях своєї консолідованої нації. Втім, він має чітку позицію, що народ повинен знати свою правдиву історію;
 • Колега запитав: Чи треба втягувати США і Велику Британію?

Відповідь: Ні. Зробіть перші кроки самостійно;

 • Народний депутат – герой початку збройного протистояння поцікавився які конкретно гальма у владі заважають українцям рухатися до перемоги.

Відповідь цитувати неможливо через велику кількість конкретних прізвищ високопосадовців і солдатських (нецензурних) епітетів на їхню адресу.

В підсумку, генерал сприйняв наше послання Заходу про те, що:

Місія України – ослаблення «імперії зла» РФ.

Пи-си. Прізвищ не називаю. На фотографії його не видно.

Джерело: Андрій Ніцой