Директор Центру стратегічних розробок Андрій Ніцой

НЕ ДОЗВОЛИМО ПРОДАТИ РОСІЇ РАКЕТНИЙ КРЕЙСЕР «УКРАЇНА»

Прошу своїх друзів та читачів підписати Петицію та зберегти для України ракетний крейсер https://petition.president.gov.ua/petition/46576. Ракетний крейсер цього класу і такої потуги є лише у двох держав: США та РФ. Україна могла б стати третьою.
Як відомо, сьогодні український флот не може протистояти Чорноморському флоту ВМС, який має у своєму складі 43 бойові кораблі й належну кількість допоміжних суден, а також повітряний і наземний компоненти.

Це яскраво проявилася під час викрадення нафтодобувних платформ «Чорноморнафтогазу», так званих «вишок Бойка» та блокади Азовського моря.
Єдиним бойовим кораблем України, здатним ефективно протистояти російському Чорноморському флоту є ракетний крейсер проекту 1164, заводський № 2011, колишня назва «Україна».

Крейсер – клас бойових надводних кораблів великої водотоннажності з потужним озброєнням, здатних виконувати незалежно від решти флоту. Він спущений на воду судозаводу в Миколаєві і його готовність складає 95% (потребує встановлення озброєння та навігації).

Стан крейсера:

З кінця 2015 року команда президента вирішила продати його, як це зробив Кучма з крейсером «Варяг», який під назвою «Ляонін» згодом став на озброєння ВМС Китаю.

На наш крейсер вже давно претендує РФ. І це не випадково. Фахівці стверджують, що тепер в Чорному морі немає корабля, здатного одним ракетним залпом накрити узбережжя Краснодарського краю і водночас прикрити небо над південною Україною. Зрозуміло московити провернуть цю оборудку з українською владою не напряму, а через третю сторону.

А що Порошенко і Ко пропонує навзаєм ВМС України? Він хоче закупити старі американські катери або катери «Лань», «Кентавр» чи «Гюрза» («Ленінська кузня»), здатні виконувати поліцейські функції та вивозити на рибалку в море чиновників. Це прикривається модною тезою про наслідування Ізраїльській оборонній доктрині «москітного флоту» 1960 року. Проте, Ізраїль має ворогами арабські країни, а ми – ядерну РФ. Та й він за цей час змінився: головною ударною силою є підводні човни класу «Долфін», оснащені крилатими ракетами великої дальності, які здатні нести ядерні боєголовки. Та й до українського крейсера ВМФ Ізраїлю «недотягує».

Історія України переконливо свідчить, що роззброєння (в т.ч. ядерне), демілітаризація армії завжди приводила Україну лише до поразки. Натомість, одного лише наказу про бойову готовність і дозвіл на нанесення удару по території агресора зупинило Путіна перед островом Тузла.

Піараси АП і МО наголошують на «застарілості» крейсера. Але забувають вказати, що флагман ВМФ України «Гетьман Сагайдачний» «молодший» за крейсер лише на рік. Не забуваймо, що в результаті рішення про добудову крейсера оборонна галузь та наука отримають замовлення на сучасну вітчизняну зброю, навігацію, радіолокацію, лазерну оптику, гідролокацію тощо, припиниться відтік закордон унікальних кадрів.

На добудову крейсера «Україна» у влади коштів чомусь немає (йдеться про 3 млрд грн), а от на катери для Ленінської кузні 8,9 мільярда гривень в бюджеті знайшли. Не виключено й те, що все це пов’язано з можливою приватизацію ДП «Миколаївський суднобудівний завод» одним високопосадовцем.

Проте навіть ця влада швидше керується не лише барижним інтересом, а виконує вказівку нашого стратегічного ворога. Адже він несе реальну, а не катерну небезпеку для агресора. Крейсер «Україна» за належного обладнання здатний по-перше, знищити будь-який надводний корабель з авіаносцем включно; по-друге, завдати удар по ударних корабельних угрупованнях противника будь-якого складу; по-третє, вирішити завдання колективної ППО флоту, з′єднань і конвоїв у близьких та віддалених районах морів та океанів (Україна володіє 37% одного з найбільших портів у В’єтнамі порту «Лотос» неподалік Хошиміна. Хтось же має його захищати?); по-четверте, ефективно боротися з підводними човнами противника; по-п’яте, підтримати наш десант й вести обстріл узбережжя, зайнятого противником.

Фахівці стверджують, що ракетний крейсер проекту 1164 (кол. «Україна») – це єдиний вцілілий від розгрому носій (поки – потенційний) ядерної зброї України морського базування. Тому його слід зберегти й відповідно модернізувати. Він повинен стати ядром корабельної групи, з якої розпочнуться нові українські ВМС ЗСУ.

Джерело: Андрій Ніцой