Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Заяви політиків щодо можливості зниження ціни у два чи півтора разу є не більш ніж популістськими криками з метою завоювання симпатії виборців напередодні виборів через очевидний їх же обман.

Вчора під час засідання Верховної Ради лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко розкритикувала підвищення ціни на газ для населення, а Олег Ляшко нагадав, що Радикальна партія зареєструвала проект постанови щодо скасування цього рішення. За словами «радикала», постанова підписана керівниками шести парламентських фракцій і груп.

Кілька слів стосовно необхідності збільшення тарифів, встановлення «ринкової ціни» для населення та можливості скасування постанови уряду щодо підвищення цін на газ.

По-перше, підвищення ціни на газ не є вимогою МВФ. МВФ вимагає однакових ринкових цін для всіх типів споживачів (як для промисловості, так і для населення). Однакові ринкові ціни – це не означає, що потрібно нижчу ціну підіймати до вищої. Можна і навпаки, скорегувати вищу ціну до нижчої, або рухатися в обох напрямках: трохи підняти ціну для населення і трохи опустити ціну на газ для промисловості.

По-друге, ринкових цін в сфері енергетики у нас взагалі по природі нема і не може бути на сьогодні тому, що у нас немає ринку. На всіх трьох етапах газотранспортування (видобуток, переробка і постачання населенню) у нас присутній монополіст. Тому у нас в енергетиці не ринкові ціни, а монопольні. Підіймає тариф уряд і, очевидно, що уряд працює не в інтересах українців, а в інтересах якихось фінансово-промислових груп, які володіють енергокомпаніями.

Відносно можливості зниження ціни на газ, зазвичай, коли ціна підіймається і закріплюється, то немає такої тенденції і практики щодо її зниження. І заяви політиків щодо можливості зниження ціни у два чи півтора разу є не більш ніж популістські крики з метою завоювання симпатії виборців напередодні виборів через очевидний їх же обман.
Ніякого суттєвого зниження ціни вже бути не може. На жаль.

Джерело: Андрій Новак