Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Створення служби фінансових розслідувань – це одна з вимог наших західних партнерів в контексті боротьби з корупцією в Україні. І тут найважливіше – чи зможе ця служба працювати дійсно незалежно, об’єктивно, і чи не зведеться її робота до того, що поки що ми маємо з НАБУ. Коли цей орган нібито починає справи, навіть арештовує когось, але далі ці процеси не завершуються судовим рішенням з покаранням винних.

Важливо, щоб цю службу не використовували лише представники влади для боротьби з бізнес-опонентами чи конкурентами. А ще найважливіше, щоб ця служба більшу увагу звертала на крупних платників податків, а не на малий і середній бізнес, як це в нас дуже часто буває. Бо саме в крупного бізнесу є найбільше фінансових порушень, зокрема, використання офшорних компаній і офшорних схем і приховування податків. Тому тут важливо, щоб ця служба дійсно спрямувала свою увагу туди, де найбільше фінансових порушень і збитків для бюджету країни.

Головне завдання цієї служби – детінізація української економіки. А головна тінь у нас – це використання офшорних схем. І зарплата в конвертах. Тому якщо вони зосередять свою увагу саме на цьому, тоді детінізація поступово стане серйозною. Якщо ж вони знову будуть боротися з представниками малого і середнього бізнесу, ефекту особливого від цієї служби для країни не буде.

Створення цієї служби – є однією з вимог наших фінансових партнерів. Але стримує їх від інвестування дещо інше – щоб заходили масштабні інвестиції в Україну, у нас є всі необхідні передумови: дуже унікальна комбінація ресурсів, причому всіх видів, які зосереджені на нашій території, починаючи від природніх ресурсів і закінчуючи людськими. Єдине, чого не вистачає Україні для масштабних інвестицій – це прогнозованої економічної політики уряду і НБУ. У непрогнозоване середовище ніхто серйозні гроші інвестувати не буде, тому що будь-який інвестор не інвестує на півроку чи на рік. Якщо він інвестує великі гроші, він повинен працювати згідно з бізнес-планом мінімум років десять. А як в Україні можна реалізувати бізнес-план на 10 років, коли у нас впродовж одного фінансового року постійно вносяться зміни в податкове, бюджетне, адміністративне законодавства? Я вже не кажу, що робота НБУ взагалі непрогнозована.

 Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ