Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Українська влада вирішила утримувати курс гривні стабільним, щоби не дратувати населення перед президентськими виборами.

У влади України є всі умови, щоби забезпечувати стабільний курс гривні.

Ми спостерігаємо реалізацію плану уряду і Нацбанку зі штучної девальвації гривні. Це було анонсовано в головному фінансовому документі країни – бюджеті на 2019 рік. Там закладено курс 29,4 грн/$. У бюджеті 2018-го на кінець року вказано курс 30,1 грн/$. Але Кабмін і НБУ не повністю виконали план штучної девальвації гривні. Мабуть, із політичних мотивів, щоб не дратувати людей напередодні президентських виборів, вирішили утримувати курс гривні стабільним. І думаю, що до президентських виборів гривні не дадуть упасти. Є всі умови, щоб утримувати курс стабільним. Зокрема, є нова програма із МВФ, у грудні ми отримали від них перший транш $1,4 млрд. Також отримали €500 млн від ЄС. Плюс Світовий банк дав Україні гарантії на $750 млн. Тобто країна отримала суттєві валютні вливання.

Якщо є бажання, гривню можна зміцнити. Допомагають утримувати курс гривні і наші заробітчани. У 2017 році вони перерахували в Україну $9,3 млрд. І це тільки за офіційними переказами. Цього ж року можливе більше ніж $10 млрд. За бажання гривню можна було б і зміцнювати. Але політика влади зовсім інша – вона спрямована на девальвацію. У такий спосіб вони вбивають одразу двох зайців. По-перше, задовольняють апетити наших знаменитих експортерів – вони ж основні фінансово-промислові політичні групи країни, представлені в усіх центральних органах влади. А по-друге, завдяки девальвації йде невелике наповнення бюджету. Це легкий шлях для влади, але складний для всіх інших громадян України. Адже малий і середній бізнес, на відміну від великого, передусім отримує доходи у гривні, а не в іноземній валюті.

Джерело: Андрій Новак