Андрій Новак, голова Комітету економістів України

В уряді розглядають можливість підвищення мінімальної зарплати до 5000 гривень, повідомив напередодні віце-прем’єр міністр Павло Розенко.

Піднімати мінімальну зарплату в Україні можна і потрібно, тільки головне, щоб це не робилося різко. Різко знову піднімати мінімальну зарплату – недоцільно.

Це взагалі підірве фінанси фактично всіх підприємств, особливо малих і середніх. У перспективі, звичайно, треба поступово піднімати соціальні стандарти, але це необхідно робити поетапно, а не різко. А по-друге, це потрібно робити в залежності від темпів економічного росту країни. Тобто не можна піднімати соціальні стандарти в рази, якщо темпи росту – лічені відсотки. Таке не витримає бухгалтерія жодного підприємства.

Підвищення мінімальної зарплати вдвічі, яке відбулося з початку цього року, вже принесло деякі негативні наслідки, оскільки відбулося різко. Звичайно, що це спонукало практично у всіх підприємствах і установах до тінізації трудових відносин, коли працівників переводили на неповний робочий день – на чверть чи на півставки, хоча реально вони працювали повний робочий день. Особливо це стосується приватного сектору. Ну, а в державному секторі у керівників не було іншого виходу, як застосовувати скорочення працівників. Тому що знову ж таки при тих самих фінансових результатах установа чи підприємство не може виплачувати двічі більші соціальні платежі.

Особливо це вдарило по малих підприємствах. На сьогодні за статистикою, близько 200 тис. фізичних осіб-підприємців закрились. Тобто збільшується частка тіні в українській економіці.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ