Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Насправді відбулося не підвищення, а індексація пенсії, до того ж на показник офіційної інфляції, тоді як реальні показники завжди значно вищі за ті, які вказує Держкомстат.

Щодо автоматичного перерахунку пенсій, то, наскільки я зрозумів, будуть враховувати показники інфляції та середньої заробітної плати. Утім, як вичислити реальну середню зарплату по країні в умовах, коли навіть Кабінет міністрів визнає, що 35% економіки країни перебуває в тіні? Тобто база для автоматичної індексації пенсії є нечіткою, а тому і не зрозуміло, як уряд збирається це робити.

Також в цьому році приблизна офіційна інфляція складатиме приблизно 11%, і в межах такого ж показника зростатимуть і пенсії.

Якщо говорити про так зване підвищення пенсій, то слово «підвищення» у цьому випадку навіть некоректно використовувати. Адже насправді це не підвищення, а індексація, до того ж на показник офіційної інфляції, тоді як реальні показники завжди значно вищі за ті, які вказує Держкомстат.

Держава повинна домагатися того, щоби зростання пенсій перевищувало інфляцію, адже тільки тоді купівельна спроможність і достаток громадян зростатимуть.

Якщо в Україні кілька років пенсію взагалі не змінювали, тоді як ціни постійно зростали, а гривня – девальвувала, а потім виплати індексують тільки за інфляцією одного року, а попередні 3-4 – не враховують, то виходить така ситуація, що 40% українських пенсіонерів живуть нижче межі бідності.

Джерело: Андрій Новак