Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Недопустимо, що правоохоронці, медики отримують пенсію у 45 років. Вихід на пенсію за вислугою варто залишити для працівників підприємств із важкими умовами праці та дуже шкідливих виробництв. Це умови праці, де робітник постійно піддається негативному впливу. Наприклад, хімічні заводи, шахти. У правоохоронних органах взагалі абсурдна ситуація, коли люди у 45 років виходять на пенсію. Такого ніде в світі немає. Якщо мають якусь травму чи інвалідність, то виплачують допомогу. А здорові і повні сил люди не йдуть на державне пенсійне забезпечення.

Для успішного проведення пенсійної реформи потрібно подбати про дві умови. Перше – треба підвищити пенсійний вік. У Європі чоловіки виходять на пенсію не раніше 65 років, а жінки – 64 років. Це при тому, що там багаті й забезпечені країни. Ми – бідна країна, і не можемо дозволити собі такий низький пенсійний вік, як сьогодні. Підвищення страхового стажу також правильне. Друге – потрібно перейти до трирівневої пенсійної системи, де 2-3 рівень – накопичувальні. Тільки тоді ми поступово щороку зможемо зменшувати навантаження на пенсійний фонд. І через років 35 зможемо позбутися тих проблем, які маємо нині.

За 5 років можна поступово підняти пенсійний вік до 65 років. Створити рай в окремій сфері неможливо. Водночас варто піднімати ще й тривалість життя населення, щоб люди могли працювати до пенсії. Треба підходити комплексно – поліпшувати медицину і пропагувати здоровий спосіб життя. Також потрібно дивитися на рівень розвитку економіки, який дає рівень зайнятості населення. Варто передбачити страхові соціальні гарантії. Заборонити звільнення як мінімум за 3 роки до пенсії. Роботодавець повинен виплачувати звільненому робітнику зарплатню за 1-2 місяці. Якщо за станом здоров’я людина не може працювати чи хоче виїхати до родичів за кордон, то варто давати можливість докупити роки стажу.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ