Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

В Україні не працює механізм експертних рекомендацій. Так само, як не працюють закони та кодекси. В такому разі залишається останнє — найвищий законодавчий акт прямої дії. А це Конституція України.

Для того, щоб змусити будь-які українські уряди та НБУ (незалежно від політичного кольору) працювати на країну, пропоную внести до Конституції економічний розділ із конкретними 10 цифровими макропоказниками, які гарантують сталий економічний розвиток України.

Ось кілька з них:

  1. Граничний дефіцит Держбюджету — не більше 3% ВВП.

2. Максимальне коливання курсу гривні впродовж фінансового року — не більше 2% у будь-який бік (девальвація/ревальвація).

3. Співвідношення доходів (податків) між центральним та місцевими бюджетами — 50% на 50%.

Коли в Конституції з’являться конкретні цифрові параметри, які неможливо по-різному трактувати, — це буде рамками, в межах яких змушені будуть працювати будь-які уряд і НБУ. Виконуєш параметри — працюєш далі, не виконуєш — відставка. Інакшого способу, як примусити наш політикум працювати на державу, я не бачу.

Але ж так звана Конституційна комісія з підготовки чергових змін до Основного Закону — це закритий клуб, який напрацьовує все таємно, часто під диктовку з Кремля. І вкидати проект змін до парламенту будуть в останній момент.

Думаю, що ламаючи депутатів і суспільство для голосування в 300 голосів, ця влада зламає хребет сама собі. Тоді й відбудеться справжня зміна політичних еліт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ