Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Після світової фінансової кризи 2008 року провідні країни світу зробили висновки і змінили підходи до фінансової політики, тому повторення подібної кризи малоймовірне. Проте глобальна фінансова криза може виникнути внаслідок переформатування глобальної політики, передусім, через виведення з неї Російській Федерації, значення якої зменшується. Під дією санкцій проти РФ, які, найімовірніше, постійно посилюватимуться, скорочуватиметься її присутність на енергетичному ринку газу і нафтопродуктів. А це спричинить призупинення або ліквідацію боргових зобов’язань, які має Росія перед світом. Вона стане неплатоспроможною як держава, і на рівні основних російських компаній. Це дійсно може спричинити хвилю кризи, але не думаю, що вона набуде глобального характеру. Наприклад, коли розвалювався Радянський Союз, у нього теж було безліч боргових зобов’язань, але це не призвело до глобальної фінансової кризи.

Я не бачу підстав для масштабнішої кризи, ніж у 2008 році. Глобальна економіка розвивається, економіка провідних країн світу росте, зокрема, США і Китаю. Так, Китай пом’якшив свою фінансову політику по відношенню до своєї грошової одиниці. ВВП Євросоюзу росте.

В той же час для України найважчий для неї період вже пройшов – це були 2014-2015 роки, пік російської агресії, який дав Україні пік економічного падіння, зрив курсу гривні. Проте, якщо буде щось схоже на світову фінансову кризу, то існують побоювання, що українська влада, уряд і НБУ зможуть використати це як черговий аргумент для пояснення тієї ж девальвації гривни і якихось інших економічних проблем. Нам розповідатимуть, що, мовляв, світова криза у розпалі, і вона не може не зачепити Україну, через те у нас проблеми в економіці.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ