Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Україна може до кінця 2017 року отримати черговий транш МВФ в розмірі 4,5 млрд. доларів, якщо покаже прогрес у виконанні чотирьох найбільш важливих реформ. Після надання в квітні траншу в мільярд доларів МВФ виставив перед Україною 11 так званих маяків, які потрібно виконати для отримання наступного траншу. Наразі Фонд акцентував увагу на чотирьох найбільш важливих реформах: пенсійній, земельній, приватизаційній та антикорупційній.

Найпростіше буде показати прогрес в антикорупційній реформі. Зокрема, початок формування спеціалізованих антикорупційних судів цілком задовольнить МВФ. Також достатньо буде в парламенті ухвалити законодавчі акти, які б наблизили земельну реформу.

Що стосується пенсійної реформи, то вже зараз видно, що уряд схиляється до підвищення мінімального пенсійного стажу з подальшим поетапним підвищенням пенсійного віку. Хоча це не повноцінна пенсійна реформа, а половинчаста. Набагато важливішим є перехід на трирівневу пенсійну систему з нинішньої однорівневої солідарної. Але навіть якщо Кабмін підніме мінімальний пенсійний стаж, це буде демонстрація прогресу.

Ці малі кроки, вочевидь, будуть позитивно оцінені в МВФ, і вже до кінця 2017 року Україна може отримати черговий транш розміром 4,5 мільярда доларів, і в 2018-му – майже 4 мільярди, як це передбачено програмою. Всі транші будуть направлені на макроекономічну стабілізацію. Зокрема, на поповнення золотовалютних резервів НБУ і уряду на виконання гострих бюджетних проблем. Насамперед – на поповнення зовнішніх боргів.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ