Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Москву сьогодні може очікувати лише посилення міжнародних санкцій, які знекровлять російську економіку і зроблять Росію нездатною фінансувати війну проти України.
Після чергового переобрання президентом Російської Федерації Володимира Путіна російську економіку чекає лише одна доля – стагнація і падіння. Після агресії проти України, яка почалася з анексії Криму на початку 2014 року, за чотири роки в результаті політики Путіна Росія втратила головне – довіру практично всіх своїх зовнішніх партнерів.

Втрата довіри виливається в те, що великі покупці основного російського товару – газу і нафтопродуктів, а це і окремі європейські країни, і Євросоюз в цілому, різко змінили свою енергетичну стратегію і ухвалили рішення поступово відходити від закупівель російських енергоресурсів. Так, нещодавно про свій намір відмовитися від російських енергоресурсів заявила Великобританія. Те ж саме вже не просто заявила, а заклала в своїй програмі розвитку Німеччина – поступова відмова від російського газу і нафтопродуктів. Тим же шляхом піде переважна більшість європейських споживачів російських енергоресурсів.

А, як відомо, газ і нафтопродукти – це головний російський експортний товар. І, якщо основні покупці відмовляться від цього товару, то російську економіку чекає тільки один шлях – падіння.

Спочатку почнеться стагнація, або «нульове зростання» ВВП, а потім почнеться падіння ВВП країни… Сьогодні Росія не може запропонувати нічого іншого світовому ринку, крім енергоресурсів. А це означає, що падіння споживання російських енергоресурсів автоматично призведе до падіння всієї російської економіки.

Як може змінитися після виборів політика Путіна щодо України, з огляду на падіння російської економіки, до якого привели попередні дії господаря Кремля? Логіку дій Кремля спрогнозувати неможливо, тому що його вчинки вже давно позбавлені всілякої логіки і здорового глузду. Однак можна говорити про те, що складні економічні обставини в самій Росії навряд чи дозволять їй вдатися до ескалації бойових дій на сході України, оскільки масштабна війна вимагатиме значного фінансування і фінансового підживлення. А такого не передбачається.

Адже враховуючи, що Росія поводиться агресивно не тільки по відношенню до України, але і по відношенню до Сирії, і всієї Європи (про що свідчать терористичні атаки у вигляді отруєння людей на європейській території), Москва після чергового переобрання Путіна може розраховувати лише на посилення міжнародних санкцій проти Російської Федерації. А це, природно, ще більше знекровить російську економіку і може привести до того, що Росія просто буде не в змозі фінансувати війну проти України, а вже тим більше починати масштабну ескалацію бойових дій.

Джерело: Андрій Новак