Андрій Новак, голова Комітету економістів України

У Європейському банку реконструкції та розвитку вважають, що у 2019 році Україна не зможе досягти зростання ВВП на рівні 3%, тому погіршили свій прогноз до 2,5%.

Будь-яке зростання внутрішнього валового продукту до 3% на рік буде непомітним для пересічних громадян України.

Прогнози економічного зростання дає багато міжнародних фінансових організацій – і МВФ, і Світовий банк, і ЄБРР, і рейтингові агентства. Як правило, прогнози оновлюють раз на квартал. У їхню основу лягає моніторинг поточної ситуації у країні або конкретній компанії. У ЄБРР бачать, що цього року ми не дотягнемо до запланованого зростання ВВП на рівні 3%, тому й погіршили свій прогноз щодо України. Вони орієнтуються за даними, які надійшли від початку року. Але нічого катастрофічного в тому, що зростання ВВП буде не 3%, а 2,5%, немає.

До завершення президентської та парламентської виборчих кампаній в Україну навряд чи будуть надходити нові інвестиції.

Причини цього – і економічні, і політичні. У нас в один рік відбуваються президентські й парламентські вибори. Для кризової і нестабільної країни, якою залишається Україна, це означає підвищення політичних ризиків. У такій ситуації інвестори беруть паузу й вичікують, хто стане новою владою в Україні. Отже, нових інвестицій чекати не доводиться. Простому українцю що 2,5%, що 3% зростання ВВП – особливої різниці немає. Із нашою неймовірно низькою економічною базою це занадто скромні темпи зростання. Рівень доходів населення в нас найнижчий у Європі. Темпи зростання ВВП до 3% – абсолютно непомітні для пересічних громадян.

Джерело: Андрій Новак