Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Щоби наздогнати європейські країни, в Україну мають заходити не менше 10 мільярдів доларів іноземних інвестицій щороку. Тоді можна розраховувати на високі темпи росту економіки й доходів людей.

Світовий банк вважає, що торік внутрішній валовий продукт України збільшився на 2%. Очікують, що протягом трьох наступних років зростатиме на 3,5–4%. 2007-го, до світової економічної кризи, ВВП України становив $143 млрд. 2013-го – $183 млрд. Позаторік – $93 млрд. ВВП України на душу населення за 2016 рік становив $2,1 тис., Польщі – $12,3 тис., Білорусі – $4,9 тис.

Згідно з економічними підсумками 2017 року, всі головні показники гірші, ніж передбачалося в бюджеті. Спочатку прогнозували зростання на 3,5 відсотка, потім – на 3, далі – на 2,5. У результаті маємо лише 2 відсот­ки. Закладали інфляцію 8,1 процента, а вийшло – 14. Третій ключовий показник – курс гривні. У бюджеті планували 27,2 за ­долар на кінець року. Реально мали майже 28.

Щось схоже нас чекає і 2018-го. Адже економічних реформ так і не побачили. Національна валюта продовжить знецінюватися. На кінець року за долар даватимуть щонайменше 31 гривню. Економіка зросте приблизно на 2 відсотки.

Для відчутного прискорення її росту треба змінити податкову, бюджетну й кредитну системи. Податкова перенасичена дрібними зборами. Вони приносять невеликі доходи до державних і місцевих бюджетів, але дуже ускладнюють саму систему. Після спрощення потрібен мораторій на подальші зміни. Хоча б на п’ять років. А в нас майже щокварталу вносяться зміни до складу податків або запроваджують нові. В таких умовах підприємцям неможливо розробити реальний бізнес-план.

У бюджетній системі головні реформи повинні стосуватися децентралізації. Зараз місцевим органам дали більше повноважень, але не більше грошей. Як і у всі роки незалежності, 80 відсот­ків доходів іде до центрального бюджету. Відповідно, місцевим залишається 20. А потім через дотації, фактично в ручному режимі, кошти дають регіонам. За політичну лояльність місцевих керівників.

За структурою доходів і витрат, співвідношенням між ними – бюджет 2018-го є копією торішнього. Запустили друкарський верстат. За рахунок цього роблять так зване підвищення зарплат і пенсій. Його з’їдають інфляція і знецінення гривні. Збільшується державний борг.

Та ж Польща в наступні роки не стоятиме на місці, як і інші країни. Щоб наздогнати їхній сьогоднішній рівень життя і доходів, Україні знадобиться вісім-дев’ять років. Це за умови, що кардинально зміниться економічна політика уряду й Національного банку і заходитимуть значні іноземні інвестиції.

Обсяг прямих інвестицій в Україну 2014 року становив $2,5 млрд, 2015-го – $3,8 млрд, позаторік – $4,4 млрд. У січні-жовтні 2017-го – $2,1 млрд, за даними Нацбанку. Найбільший був 2011-го – $6,4 млрд. Справжній приплив іноземних інвестицій – третина від цих сум. Решта – це гроші українських олігархів з їхніх іноземних офшорних компаній. Найпривабливішими для іноземців зараз називає аграрний та IT-сектори.

Джерело: Андрій Новак