Андрій Новак, голова Комітету економістів України

НБУ нагадав, що Україні за 2017-2019 роки доведеться виплатити приблизно $12,5 млрд. за зовнішніми боргами і заявив про можливість дефолту, у разі відсутності співпраці з Міжнародним валютним фондом.

$12,5 млрд. – це не критично важка сума для України. Враховуючи те, що ми продовжуємо отримувати масштабну зовнішню фінансову підтримку у різних формах. Зокрема, у вигляді кредитів МВФ, розширеної програми зі Світовим банком, Європейським банком, коштів від урядів інших країн для підтримки України як держави, яка протистоїть російській агресії.

Але залякування дефолтом – зайві. Ніякої загрози дефолту немає. $1 млрд. наступного траншу МВФ ні одного питання не вирішить, крім іміджевого. Надзвичайно важливий сам факт продовження співпраці з МВФ, тому що на нього орієнтуються інші кредитори та інвестори. Якщо МВФ вирішить не давати гроші Києву – кредитний рейтинг України у світі знизиться. Це означає, що залучати гроші у країну стане ще дорожче. Також стане складніше працювати з партнерами України, які можуть послідувати прикладу МВФ і взяти паузу.

Чому треба саме МВФ? Та тому що гроші МВФ найдешевші. Це близько 3% річних у валюті. Україна нині є державою, на території якої відбуваються військові дії. Для фінансового світу це – підвищені ризики. Якщо з нами не буде працювати МВФ, то з Україною не захоче працювати фактично ніхто. МВФ – це остання інстанція для кредиту, але не єдина. Але в той же час, в інших – кредити будуть коштувати дорожче.

Джерело: Андрій Новак

БЕЗ КОМЕНТАРІВ