Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Девальвації гривні не має бути, і не можна закладати прогнози девальвації у бюджет.

Не зрозуміло, чому триває девальвація гривні, і чому уряд разом із НБУ запрограмували у бюджеті подальшу девальвацію до 24,5. Зараз немає жодних економічних підстав для девальвації національної валюти, уже як мінімум рік. Всі три головні чинники, які формують курс, сьогодні в Україні позитивні.

Перший чинник формування курсу — зовнішньоторговельне експортно-імпортне сальдо. У нас зараз плюс 800 мільйонів доларів. Ми не зробили щось геніальне в економіці – просто різко скоротили імпорт російських енергоносіїв. І в нас імпорт опустився нижче експорту, тому сальдо позитивне.

Другий чинник, який впливає на формування курсу, це платіжний баланс. Завдяки масштабній зовнішній допомозі від МВФ і з інших джерел — маємо зараз збалансований платіжний баланс, навіть з невеликими плюсами.

Третій — державний борг. Україна отримала завдяки тому таки МВФ реструктуризацію на 4 роки зі списанням частини державного боргу. Тому він теж зараз не тисне на курс гривні.

Але якщо й далі триває девальвація, хоча немає економічних підстав, і цю девальвацію НБУ запрограмував на 2016 рік — це означає, що цей процес викликаний лише валютними спекуляціями. Які уряд і НБУ не лише не приборкують, а, швидше за все, ще й самі є співучасниками цих валютних оборудок, і отримують від цього відповідні зиски.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ