Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Восени, швидше за все, ріст цін відновиться. Зокрема, анонсоване на цей період підвищення цін на енергоносії спровокує черговий виток інфляції. Це спричинить подорожчання багатьох груп товарів і послуг. Тому українцям доведеться знову переглядати структуру свого споживання.

Дефляція, яку ми спостерігаємо в липні і серпні – традиційна щорічна тенденція. Це результат сезону відпусток, громадяни здають валютні заощадження, щоби поїхати на відпочинок. А більшість людей зараз відпочиває в Україні, тому і йде незначне зміцнення гривні щодо долара. Якщо до цього додати сезонний фактор, то в результаті отримаємо нульову інфляцію або дефляцію.

Але восени, швидше за все, інфляція відновиться. Сукупна інфляція за перше півріччя 2017 року склала 15,6%, хоча НБУ сподівається, що на кінець року вона знизиться до 9,1%. Є великі сумніви, що інфляція до кінця 2017 року буде 9,1%. Адже уряд анонсував чергове підвищення цін на енергоносії – для промисловості на 3-4%, а для населення – на 19%. Це спровокує черговий виток інфляції. Енергоносії – обов’язковий елемент собівартості будь-якої продукції, товарів, послуг ЖКГ і транспортних послуг. Буде добре, якщо ми впишемося до кінця року в показник інфляції 20%.

Тому варто очікувати подорожчання низки продуктів харчування: м’яса і молочних товарів. Хоча основне підвищення на м’ясну групу відбулося на початку літа, ціна залежатиме від завершення аграрного маркетингового року. Тобто – скільки і якої аграрної продукції піде на експорт, а скільки залишиться на внутрішньому ринку.

Підвищення цін на продукцію з м’яса відбулося через те, що зріс експорт. Те саме стосується і молочної продукції. Тут ціна залежить від експорту сухого молока, який зростає, а от виробництво – ні. На внутрішньому ринку продукції менше, але попит залишається високим. Тому зростає ціна на м’ясо і «молочку». Отже, українцям доведеться знову переглядати структуру свого споживання, оскільки на продукти харчування залишиться менше через подорожчання ЖКГ-послуг і транспортних послуг.

Джерело: Андрій Новак