Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Заява міністра фінансів України Олександра Данилюка про наміри Києва завершити програму співпраці з Міжнародним валютним фондом до 2019 року схожа на «фантазію», яка могла бути озвучена з розрахунком на можливі парламентські або президентські вибори.

Заява Данилюка про наміри припинити співпрацю з МВФ на сьогодні звучить як казка-фантазія. У нас на 2019–2020 роки припадає пік зовнішніх кредитних виплат. І в таких умовах, спираючись тільки на державний бюджет, без нових кредитів МВФ нам буде нереально забезпечити виплати за зовнішніми боргами. Щоб робити такі заяви, необхідно або одержати реструктуризацію боргових зобов’язань, або їхнє часткове списання, або ж і те, і інше разом. Поки цього не сталося. Тому слова міністра нагадують фантазію, яку, найімовірніше, потрібно розглядати в контексті можливої передвиборчої кампанії. Це нагадує казки для українських виборців.

Розглядаючи ті транші, які Україна отримала від МВФ упродовж останніх трьох із половиною років, неможливо знайти хоча б одне економічне завдання, виконане нашим Кабміном завдяки цим грошам. Курс гривні не стабілізовано, дефіцит державного бюджету не ліквідовано. Виникає запитання: навіщо було брати кредити МВФ, якщо жодної задачі за допомогою цих грошей влада України не виконала? З іншого боку, потрібно звернути увагу, що МВФ співпрацював з нами, незважаючи на бойові дії на Донбасі. Адже Україну зараз уважають країною з підвищеними ризиками. Тобто в таких складних для країни умовах сам факт відновлення роботи із МВФ був украй важливим для нас. Водночас влада України могла використовувати кредити МВФ, м’яко кажучи, значно ефективніше.

Джерело: Андрій Новак