За словами Володимира Фесенка, так, як працює НАЗК, краще взагалі не працювати

Очільник правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко у коментарі 24 пояснив, із якими проблемами нині влада в Україні повинна боротися в першу чергу та проаналізував, чи відбулися якісь зміни через три роки після кривавих подій на Майдані.

Фахівець констатував, що за ці три роки трапилось багато драматичних і навіть трагічних подій. Частину територій України окупувала Росія, що спровокувало економічну кризу та падіння рівня життя. Завищені очікування українців зазнали краху, і це вплинуло на суспільні настрої, проте зміни поступово відбуваються, хоча процес цей повільний і суперечливий.

За словами Фесенка, нині основна проблема – повільні темпи змін і їх неоднозначність. Реформи відбуваються за традиційною українською схемою: крок уперед, вбік, назад. Для прикладу експерт нагадав про створення нових антикорупційних інституцій. Деякі, такі як НАБУ, так-сяк працюють. Але так, як, за словами Фесенка, діє НАЗК – то краще би вони взагалі не працювали.

Як підкреслив політолог, усі хочуть швидких і позитивних змін. Виникає дисонанс між високими очікуваннями, пов’язаними з Майданом, і тим, що їх значна частина не виправдалася.

«Через це виникла небезпечна ситуація – 2/3 українців нікому не довіряють. Ні владі, ні опозиції. З одного боку, це сприяє збереженню відносної політичної стабільності. Але масштабна депресія і розчарування можуть мати негативні наслідки. Потрібні знаки позитивних змін, інакше в цьому болоті депресії ми можемо застрягти. І це працюватиме проти змін», – наголосив експерт.

Щоправда, як він зауважив, після перемоги Майдану стало більше патріотизму, більш активним стало громадянське суспільство. Ніколи, підкреслив політолог, в Україні громадянське суспільство не було настільки впливовим, як зараз.

«Влада змушена з цим рахуватися. Після Майдану вона не може ігнорувати громадськість. Влада інколи йде на поступки, змушена домовлятися, лавірувати. Це важливий фактор змін», – переконаний Фесенко.

Тим не менше, зауважив він, у суспільстві залишаються протиріччя. Зокрема, немає єдності в питаннях війни і миру. Як виходити з конфлікту на Донбасі? З одного боку – войовничі патріоти, які проти будь-яких компромісів з Росією. Але велика частина українців не хоче воювати, втома від війни зростає. Паралельно немає єдності в питанні реформ – і в суспільстві, і всередині еліт. Реформ українці вже починають боятися.

«Болючі компроміси доведеться шукати. Але не переступати червоні лінії. Реформи необхідні, але які за формою і змістом? Які спочатку, а які потім? Немає єдності, але багато популізму. Та країна змінюється, хоча й повільно, в правильному напрямку», – підсумував політолог.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ