Мінські угоди завели ситуацію в глухий кут – ні Москва, ні Київ не готові зробити перший крок

Член зовнішньополітичного комітету бундестагу від фракції Вільної демократичної партії Німеччини Рената Альт розкритикувала Мінські угоди, назвавши їх «мертвими». Про це пише DW.

Вона запропонувала додаткові заходи, які, на її думку, могли б зрушити з мертвої точки процес врегулювання ситуації на сході України. Перш ніж виносити свої пропозиції у вигляді проекту резолюції на обговорення зовнішньополітичного комітету бундестагу, фракція лібералів влаштувала 8 травня експертні слухання на цю тему.

«Мінські угоди фактично мертві, – констатувала Рената Альт. – Для мене було важливо дати новий імпульс з тим, щоби процес знову почав рухатися».

Проблема, з її точки зору, не лише в неготовності Москви і Києва піти назустріч один одному, а й в структурних вадах самих мінських домовленостей.

Як приклади Альт називає відсутність в тексті термінів реалізації тих чи інших заходів, а також конкретизації наслідків у разі їх неприйняття. Не вказано також, які з домовленостей є пріоритетними.

«У нинішньому стані все однаково важливо, – зазначила вона, – і відведення озброєння, і вибори, і обмін військовополоненими».

Саме це і завело, на думку Альт, ситуацію в глухий кут – ні Москва, ні Київ не готові зробити перший крок.

Для початку фракція ВДП пропонує доповнити мінський протокол термінами, розстановкою пріоритетів і наслідками за бездіяльність. Настільки ж важливим вважається встановлення контролю ООН над російсько-українським кордоном, виведення з Донбасу всіх цивільних і парамілітарних збройних груп.

«Місія «блакитних касок» має забезпечити дотримання режиму припинення вогню», – заявила Альт.

Наступний крок – заміна урядів самопроголошених республік «ДНР» і «ЛНР» перехідною громадянською міжнародною адміністрацією. В її завдання входили б підготовка і проведення вільних виборів на цих територіях. Виконання поліцейських функцій і завдань з охорони кордону могла б частково взяти на себе місія Євросоюзу.

«Потрібен оперативний підрозділ, який би разом з українською поліцією забезпечував підтримання громадського порядку. Це дозволило б підвищити довіру жителів сходу України до державних правоохоронних органів», – пояснила Альт.

На європейську місію вона покладає навіть більше надій, ніж на «блакитні каски», оскільки в ЄС, на відміну від Ради Безпеки ООН, ні в кого немає права вето.

Водночас аналітик берлінського фонду «Наука і політика» (SWP) Сюзан Стюарт (Susan Stewart) ставиться вкрай скептично до ідеї Альт тимчасово замінити уряду «ДНР» і «ЛНР» міжнародної адміністрацією.

«Думаю, лідери сепаратистів явно не захочуть йти зі своїх посад, – сказала вона, коментуючи пропозиції лібералів. – У цих людей немає адміністративного досвіду, деякі з них – у минулому дрібні кримінальники, а тепер вони знайшли для себе дуже комфортабельну нішу».

Стюарт вважає, що для них збереження існуючого статус-кво в будь-якому випадку краще, ніж будь-які зміни або догляд в невідоме майбутнє.

Втім, додала експерт, вирішальна роль в цьому питанні належить Росії. «Сепаратисти не можуть обійтися без російської підтримки. Тож, не їм вирішувати, чи залишатися на своїх постах чи ні, все залежить від інтересів Росії», – вважає Стюарт.

Зі свого боку вона пропонує українській владі подумати над таким варіантом прямих переговорів з лідерами сепаратистів, який би не означав визнання Києвом їхньої легітимності.