Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Напевно не усі друзі розуміють мої цуценячі радощі від розбору російсько-американських дипломатичних санкцій.

Пригадую відвіз якось в США батька в офтальмологічну клініку, де місцеве світило після кількох маніпуляцій аж руками сплеснуло – ой, яка краса!!! Я переклав здивований погляд батька, на що доктор з придиханням відповів, що працює над офтальмологічним словником, а виявлена у мого батька хвороба очей в такій класичній формі, що він би зробив честь для професора Яременка розмістивши фотографію вражених ділянок його очей у своїй енциклопедії з підписом, кому належить ця клінічна краса.

Одним словом, усі дослідники кала по-своєму схиблені.

Бодання США і РФ навколо дипустанов прекрасне не лише через те, що супротивники демонструють глибоке знання і прекрасні навички застосування міжнародного права, а ще й тому, що якою красивою не було б гра росіян (о, так! вони уміють грати), я точно знаю, що вони програють. Це як дивитися страшний фільм, знаючи, що хороші хлопці наприкінці все рівно переможуть.

В чому «сіль» останнього рішення американців?

По-перше, вони обіцяли відповісти до вересня. Ну, і виконали обіцянку, а це вже ознака серйозного ставлення до партнера.

Далі, росіянам наказано (ги, воно звичайно ми так ще не можемо, але навіть те, що росіянам можна наказувати – вже надихає учитися і працювати далі) до завтра закрити генконсульство в Сан-Франциско і якісь відділення посольства у Вашингтоні та генконсульства в Нью-Йорку.

Сан-Франциско. Немає жодного сумніву, що звідти росіяни бачать, чують і працюють по усьому західному узбережжю США, по «силіконовій долині». Цілком можливо, що закриття цієї установи може завдати удар і по якихось операціям росіян в тихоокеанському регіоні. Думаю, що і з точки зору традиційної і публічної дипломатії, і прихованої частини діяльності дипмісій генконсульство в Сан-Франциско має значно більше значення, ніж, скажімо в Чикаго. Хоча, може бути і таке, що воно просто було відкрите останнім. Тим не менше, удар по інтересам РФ в США відчутний.

Жоден з дипломатів РФ не видворяється. Звичайно, співробітники генконсульства в Сан-Франциско можуть залишитися прекрасно проводити час на пляжах Каліфорнії, але будуть позбавлені можливості системно працювати, зв’язку, забезпечення і т.д. Вони стануть легкою ціллю для різних американських маніпуляцій – від відкликання дозволів на проживання (за правилами навіть оренда іноземними дипломатами квартир для проживання має відбуватися з дозволу держдепартаменту США), до вербування і т.д. Тому Росії доведеться їх кудись переводити.

Вашингтон і Нью-Йорк. Я не знаю деталей точно, але, швидше за все, мова йде про якісь додаткові приміщення чи будівлі, що використовуються для посольства та генконсульства.

В чому тут логіка? Росіяни давно володіють будівлями в Вашингтоні та Нью-Йорку, де розміщені посольство і генконсульство. Хоча ми знаємо з історії спроби американських спецслужб проникати (прослуховувати) в ці будівлі вони, природно, є найкраще захищені. Тому, за логікою, саме тут росіяни мають розміщувати резидентури ГРУ і СЗР. Очевидно, відповідні служби розрослись настільки, що для іншої активності вже не вистачало місця, тому підшуковувалися додаткові будівлі.

Закриваючи додаткові приміщення, а також генконсульство в Сан-Франциско без видворення жодного російського дипломата, американці з інтересом спостерігатимуть за тим, як уся орава російських дипломатів і шпигунів втиснеться у те, що залишилось. Фактично, це прекрасний спосіб на кілька місяців дезорганізувати роботу і резидентур російської розвідки, і дипломатів.

При цьому, наскільки мені відомо, що як і в Києві, в Москві американське посольство розміщене в одному комплексі, тому США більш-менш захищені від російських акцій відплати.

Враховуючи багатообіцяючу лавровську відповідь можна набирати поп-корн і спостерігати. Напевно на новому витку мова вже піде про резиденції послів, житлові комплекси для дипломатів, автотранспорт і тд.

Уважно спостерігаємо, вчимось, вболіваємо за американців.

Джерело: Богдан Яременко

БЕЗ КОМЕНТАРІВ