Богдан Яременко, дипломат, керівник громадської організації «Майдан закордонних справ»

Роздуми під під’їздом представництва президента у справах Криму

Якщо хтось не слідкував, призначено нового представника президента у справах Криму Borys Babin. Але це в пості в ФБ звучить, як одне речення. А насправді – це ціла історія.

Фактично з моменту заснування в Херсоні структури представництва президента в Криму ми чуємо несхвальні відгуки кримчан, що воно не виправдовує їхніх сподівань. Попередня володарка крісла представника не з’являлась на громадських акціях, конференціях щодо Криму. Навіть, здається, минулого року не знайшла причин прибути на парламентські слухання щодо Криму, відрядивши когось із співробітників. Бравурні рапорти про кількість розглянутих представництвом звернень громадян переконували і надихали напевно лише самих співробітників представництва.

Десь вже з середини минулого року в колі тих, хто цікавиться і займається проблематикою Криму сформувався чіткий консенсус, що представник президента і представництво президента по Криму «нічого не робить». Ну, або що не робить нічого корисного для громадян.

Терпець урвався лише влітку цього року, коли група громадських активістів розпочала в Херсоні флешмоб «пошуку пані представника президента в Криму». Потрібно привітати учасників цієї, здавалось би, безнадійної акції. Перш за все, вдячний Erfan Enver Oglu Kudus, за стрімами якого з-під дверей представництва в Херсоні слідкував цілий місяць.

Невеликій групі громадських активістів таки вдалось привернути увагу цілої країни до бездіяльності однієї з державних структур.

Для мене це свято зі сльозами на очах. Адже це найкраща ілюстрація того, наскільки повільно туди, «у верхи», проходять сигнали «знизу», від громадян. Скільки часу втрачається, скільки нервів витрачається безглуздо. Насправді замінити пані Попович виявилось справою кількох днів, не була вона аж таким кадровим активом з точки зору адміністрації президента України. Просто адміністрацію поки не ткнеш у щось носом, проблему вона не побачить.

Але досить сліз. Зрештою, виявляється, в цій країні голос громадськості ще щось важить. Цікаво, що у питаннях Криму більше важить голос абсолютної арифметичної меншості – киримли. Ну, напевно, їм найбільше болить, і їхній голос підкріплений гарячими серцями Рефат Чубаров та Мустафи Джемілєва, а також добрими і ніжними руками Ленур Ислямов. Будемо у них учитися.

Думаю, що після перемоги у Херсоні громадськості скоро доведеться докласти руки в Києві, де так зване міністерство капітуляції (реінтеграції) викликає справжній розпач безідейністю, некомпетентністю, безініціативністю, а іноді і відверто сумнівними та провокативними ідеями та діями.

А в Херсон, в представництво президента в Криму, їде хороша людина, класний правник Борис Бабін, який вже має досвід роботи в державному апараті в тому числі і на кримському напрямку, і який вже має досвід «розвернутися і піти» (з держслужби), коли зрозумів, що його зусилля не дають результатів.

Пана Бабіна ми знаємо, і чого тут приховувати, глибоко шануємо і навіть любимо за те, що як і ми, він горить усім, що стосується Криму, що стосується України, війни…

Не має сумніву, що пан Борис наведе належний лад в представництві. Там буде кому допомогти. Сподіваємось, що дуже скоро усі ми частіше будемо чути про те, що, звернувшись до представництва, громадяни отримали належну шанобливу увагу і усю можливо допомогу. Це важливо.

Але потенціал пана Бабіна значно вищий. Тому наш «депутатський наказ» йому значно складніший. Ми сподіваємось, що він використає своє перебування на посаді для того, щоб впливати на державну політику щодо Криму.

Занадто багато у нас ще теоретичних, законодавчих і практичних прогалин у тому, що стосується формування і реалізації державної політики деокупації та реінтеграції Криму.

Виконати це завдання може виявитися важко чи навіть нереалістично. Зрештою, наш держапарат уміє ігнорувати не лише громадян, але і найбільш фахових своїх представників. У нас можуть і уміють не оцінити людину, яка прагне щось зробити і змінити. Але бачимо ми в державних структурах (і в мінінфраструктури, і в прокуратурі, і в СБУ) тих, хто працюють і намагаються дати результат.

І абсолютно точно ми точно такі прагнення помітимо і оцінимо. А ще – допоможемо реалізувати. Це пан представник, сподіваюсь, знає і без моєї присяги.

Джерело: Bohdan Yaremenko

БЕЗ КОМЕНТАРІВ