Богдан Яременко, дипломат, керівник «Майдану закордонних справ»
Богдан Яременко, дипломат, керівник «Майдану закордонних справ»

Пару місяців тому мене трохи зашикали за фразу, що аби лиш до запровадження безвізового режиму з Україною Шенген не припинив своє існування. Ось тепер уже президент Європейської ради заявляє, що на порятунок Шенгену від розвалу (через міграційну кризу) залишилось місяці зо два.

Якраз десь у цих самих часових рамках може бути ухвалене рішення про запровадження безвізового режиму поїздок до Шенгену для громадян України.

Отже, що буде — якщо Шенген припинить своє існування? А така імовірність існує.

Швидше за все, угода про безвізовий режим не денонсуватиметься. Але з неї можуть вийти кілька учасників. Або буде заявлено про обмеження у застосуванні.

Я би в цьому разі заявив, що безвізовий режим для громадян Євросоюзу запроваджувався за умов існування єдиної міграційної політики ЄС. Країни Євросоюзу так і не виробили єдиної міграційної політики щодо України. Великобританія, Ірландія і, здається, Данія не були учасниками угод навіть про лібералізацію візового режиму з нашою державою.

Якщо Шенген припинив своє існування, це ставить під сумнів наявність консолідованої міграційної політики ЄС. Низка країн-членів ЄС потерпає від напливу мігрантів. Це підвищує потенційну міграційну загрозу для України. Тому наша держава припиняє дію одностороннього рішення про безвізовий режим для громадян ЄС.

При цьому запроваджуються симетричні візові вимоги — відповідні до тих, що застосовуються кожною окремою державою ЄС до українських громадян.

Після цього я би негайно розпочав двосторонні переговори з кожною державою ЄС щодо безвізового характеру поїздок громадян.

Із кількома країнами Євросоюзу ми достатньо швидко й безпроблемно укладемо такі угоди. З кількома — упродовж двох-трьох років. З кількома, можливо, дуже нескоро. Та все одно це краще, ніж нічого…

А паралельно я би запровадив візовий режим з усіми державами-членами ОДКБ — себто Ташкентського договору.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ