Віталій та Дмитро Капранови, українські письменники, видаці та публіцисти

Чому «Дике поле» провалилося у прокаті?Прикро. Адже фільм має усі складові для успіху.По-перше, шикарна картинка і режисура. Фільм виглядає сучасно, модно, солідно. По-друге, прекрасний кастинг і чудові акторські роботи. Просто насолоджуєшся, дивлячись на них. По-третє, гарні епізоди: смішні, загадкові, грізні – на будь-який смак. По-четверте, тема цицьок розкрита (жарт).

Ні, справді, з точки зору екранного втілення робота чудова. Та й рекламна компанія помітна – хитрий хід із передбаченнями на чеках у «Сільпо», мобілізація читачів та слухачів Жадана для розкрутки.

У чому справа? Дозвольте поміркувати і не сприймайте наші міркування за критику – це просто пошук помилок, щоби надалі їх не повторювати.

Отже, що нам запропонували автори фільму? На що мав піти глядач? Безперечно, головні пропозиції – це Жадан і Горбунов. Тобто зірка-автор і зірка-актор. Але. Давайте спробуємо оцінити кількість читачів Жадана. Виходячи з накладів його книжок – це максимум сто тисяч. Звісно, сто тисяч читачів – це багато. Тим більше, що Жадана читає переважно еліта. Але навіть елітних сто тисяч для кіно – це мало, тим більше, що не кожен потрапить у кінотеатр. Прийшов кожен п’ятий, це нормально. І фільм провалився.

Щодо Горбунова – один Горбунов не може зробити касу фільму, тим більше, що роль у нього другого плану.

Цікаво порівняти «Дике поле» з іншим фільмом – «Червоним», адже в обох автори є відомими письменниками, а крім того кумами. Жадан і Кокотюха. Кількість читачів приблизно однакова. Але кількість глядачів у «Червоного» більша приблизно у 1,5 разу – з точки зору блокбастерів типу «Кіборгів» із 40 мільйонами каси це несуттєво, але для порівняння між собою «Дике поле» і «Червоний» цілком підходять.

Отже, що нам запропонували автори «Червоного» на додачу до письменника Кокотюхи? Вони запропонували нам тему – УПА. Нескорені борці за Україну. Тема сильна і затребувана. Інше питання – як її втілили, ми це залишимо за дужками.
Яку тему пропонує «Дике поле»? Довоєнний Донбас. Умом донецьких нє понять. Після війни на Донбасі тема не аж як лабає – українці щодня бачать наслідки такої постановки питання.

Безперечно, за акторами та режисурою «Червоний» однозначно програє «Дикому полю». Але тема! Люди ідуть в кіно, не знаючи, що там буде. Тому їм потрібна чітка і зрозуміла приманка. Глядачів, які цікавляться темою УПА більше, ніж глядачів, які фанатіють від Жадана – це факт. Автори «Дикого поля» запропонували нам Жадана – і отримали у зали любителів Жадана. Бо любителі теми про «окремий донецький характер» зараз здебільшого зайняті війною.

Звісно, уважний читач одразу заперечить, що гаслом фільму «Дике поле» є «Захищай своє», і що автори мали на увазі алюзію на війну на Донбасі. Не заперечуємо. Напевно, мали. Але для того, щоби цю алюзію зрозуміти, треба спочатку зайти до кінотеатру.

Не дарма усіх письменників та сценаристів передусім запитують: про що книжка/кіно? Навіть Джоан Ролінґ і Стівена Кінґа. Про що? А потім вирішують – читати чи ні, дивитися чи ні.

Кажуть, що Толстой дуже ображався на таку постановку питання – мовляв, якби міг про Анну Карєніну двома словами, то й написав би. Так, можливо, у часи Толстого і для читачів Толстого ім’я автора було важливішим за тему. Проте якщо ваше прізвище не Толстой, і ви не розраховуєте виключно на власних фанатів, краще все-таки мати відповідь на прості питання глядачів. Бо біля каси вони не мають часу на довгі діалоги.

Джерело: Брати Капранови