Угорщина знову погрожує блокувати всі міжнародні ініціативи України в рамках ЄС і НАТО / Фото: Петер Сійярто

Будапешт висуває Києву чергові умови щодо закону про освіту. За словами очільника МЗС Угорщини Петера Сійярто, Україна має надати гарантії щодо узгодження нового закону з угорською нацменшиною на Закарпатті. Мовляв, лише після цього можна запроваджувати в дію цей документ. В ішому разі Будапешт залишає за собою право блокувати всі міжнародні ініціативи України в рамках ЄС і НАТО. Про це свідчить повідомлення на офіційному сайті уряду Угорщини.

«Україна не повинна запроваджувати в дію освітній закон, який вона попередньо не погодила з представниками угорської нацменшини. Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії», – зазначив політик.

За його словами, український уряд повинен ухвалити таке рішення, яке б давало гарантії того, цей закон не набуде чинності, допоки не буде проведено відповідні консультації з угорцями.

Водночас він додав, що це питання не є суто справою України та Угорщини, бо з ухваленням відповідного закону Київ, на його думку, порушив одну з міжнародних норм про захист нацменшин.

«Угорщина очікує, що Україна змінить частину Закону про освіту щодо меншин відповідно до міжнародного права та рішення Венеційської комісії, тобто проведе справжні консультації з закарпатською спільнотою щодо їхніх очікувань. За відсутності юридичних гарантій Угорщина залишає за собою право блокувати всі міжнародні ініціативи України в рамках ЄС і НАТО», – зауважив політик.

Також Сійярто наголосив, що США також є зацікавленими у вирішенні цього «геополітичного» питання.

Нагадаємо, новий закон про освіту, передбачає навчання в усіх школах лише українською мовою з п’ятого класу. Це викликало протест з боку Румунії, Росії, Греції і найбільше Угорщини.

Як відомо, Венеційська комісія ухвалила рішення щодо скандальної мовної статті нового українського закону «Про освіту». Експерти не підтримали звинувачення офіційного Будапешта до Києва та прийняли аргументацію української сторони щодо закидів, нібито ст. 7 закону звужує права представників нацменшин.

Водночас Венеційська комісія рекомендувала Україні «видовжити» перехідний період для імплементації мовної статті. Зараз, згідно із законом «Про освіту», повноцінно мовна стаття має набути чинності 2020 року. Міносвіти, зі свого боку, погодилося подовжити цей період.