Доброго дня, шановні читачі. Ну що ж, Вам – цікавої гри, а суперникам – по конях чи до бар’єра!

N.B. Стилістику, граматику й пунктуацію відповідей опонентів збережено.

Регламент змагань

Бліц-анкета про найулюбленіше

Артур Білоус, народний депутат України 3-го скликання. Перший президент Асоціації молодих політиків та політологів
Марія Доценко, кандидат філологічних наук, журналістка. Член НРУ

 

Місце в Києві – Голосіївський парк
Вид спорту – боулінг
Кінофільм – «Адмірал»
Актор – Мел Гібсон
Співак – Ганна Герман
Телепередача – «Стосується кожного»
Страва – відбивна зі свинини
Напій – пиво
Вислів – «Лелей мечту, но не давай ей власти, из дум своих кумира не твори, обманщикам – триумфу и несчастью, вниманье одинаково дари» (Р. Киплинг)
Свято – 1 квітня
Анекдот – «Ведмідь сів на їжака: «За що я любив покійного – та це за його критику знизу»
Місце в Києві – Андріївський узвіз
Вид спорту – йога
Кінофільм – французьке кіно різних періодів і жанрів
Актор – плеяда 1960-1970-х pp. у французькому кінематографі
Співак – меломанка
Телепередача – політичні інтерв’ю і ток-шоу
Страва – лазанья
Напій – Мерло
Вислів – «Краса – в очах того, хто дивиться»
Свято – Різдво
Анекдот – про москалів

Побажання нашим читачам:

Нам Бог даёт надежды крылья, ты не ищи судьбы иной, но одолей своё бессилие, вооружившись тишиной (мое стихотворение).
Бажаю гармонії.

Які, на погляд шановних учасників турніру, проблеми найбільше заважають розвитку України? (Юлія Микитенко, Полтава)

Думаю, найбільше розвитку України заважає, навіть, не корупція, хоча вона також. А тотальна НЕПРОФЕСІЙНІСТЬ І ПОВЕРХОВІСТЬ владних очільників і «нової» середньої ланки чиновників. Таке завжди притаманно будь-якому постреволюційному періодові. Але ж, Юліє, переживемо і прорвемося!
Проблему України #1 становить корупція, причиною якої є переконання громадянина: щоб добре жити, треба сісти на бюджетну посаду, щоб її розкрадати.

Як подолати корупцію в Україні, не ґвалтуючи Конституцію? (Ольга Ревуцька, Одеса)

Ольго, ви слушно помітили – «не ґвалтуючи Конституцію»! Я б додав – і закони також. Дозволю чотири стрічки з власного віршика про боротьбу і «борців» з корупцією:
Законом новым не ответить на вопрос,
Без воспитания ко взятке отвращения,
Коль предложение рождает всюду спрос –
Вносить не стоит для начала «предложение»!
Як на мене, замість утворення низки нових «антикорупційних» органів, варто було б зосередитися на вдосконаленні вже існуючих. А головне – на подоланні ПРИЧИН, а не СИМПТОМІВ корупції: бідності, монопольної економіки, побутової лояльності до хабаря. Проте така копітка робота нецікава ані владі, ані, схоже, штатним «єврооптимістам».
З огляду на масштаб корупційної трагедії, подолання свавілля має розпочатися з виховної роботи ще зі школярами, у рамках якої дітям будуть роз’яснені найменші прояви корупції (нині школа і є початковою інституцією формування корупційної свідомості громадян). Робота по боротьбі з корупцією має отримати продовження й у вищий школі. Крім просвітницьких ініціатив, на всіх рівнях освітніх закладів має здійснюватися контроль за рівнем надання освітніх послуг.

Що треба зробити, щоб наші спортсмени і тренери прославляли український спорт, а не виїжджали за кордон? (Єгор Матвєєв, Чернігів)

Єгоре, все ж таки, попри скрутні фінансові умови, достатньо залишилось і спортсменів, і тренерів-патріотів на ділі, для яких честь українського прапора – не порожній звук. Проте проблема є. Як її вирішити, враховуючи обмаль коштів? Вважаю, для початку треба більш СПРАВЕДЛИВО розподіляти бюджетні асигнування між видами спорту. А то в нас будинку Федерації футболу позаздрить більшість міністерств і відомств, попри скромні, м’яко кажучи, успіхи як збірної, так і клубів. Ті самі шахи, чи боротьба, чи спортивний боулінг, де українці нерідко вигравали медалі світових першостей, стоять на другому плані у чиновників від спорту. Навіть провідні спортсмени часто-густо змушені власним коштом їздити на змагання, презентуючи країну.
Необхідно розвивати дитячий і юнацький спорт за зразком США, де він є частиною національної культури, а також фактором самоствердження держави. Спорт відіграє велику роль в системі освіти і способі життя студентства. У більшості коледжів та університетів організовані спортивні команди з певних видів спорту та регулярно проводяться змагання. Існує Національна асоціація студентського спорту (NCAA).

Що зараз відбувається в релігійному житті України? Якщо церква у нас відділена від держави, то чому керівництво держави так багато нею опікується? (Остап Вишковець, Рівне)

Остапе, питання риторичне. Насправді, особисто знаючи деяких із керівників країни, починаючи із першої особи, зауважу: їхній бог і кумир – ТІЛЕЦЬ ЗЛАТОЙ! Коли на світських фронтах похвалитися майже немає чим, вони – і влада, і опозиція – вдаються до пошуку прихильності електорату, граючи на релігійних почуттях. Проте, як на мене, політики тут переграють самих себе. Більшість виборців пам’ятає: «БОГУ – БОЖ’Є, КЕСАРЮ – КЕСАРЕВО!».
Українська держава нині перебуває на обороні світового православ’я. Без підтримки керівництва держави релігійна ситуація довго не могла отримати вирішення (у тих країнах, де існує помісна церква, участь влади була безпосередньою в цьому процесі). Налагодження діалогу з Константинополем і початкові етапи утворення Православної церкви України є великим досягненням і предметом гордості громадян. Причинами цього є послаблення ролі московської агентури, підтримка волевиявлення вірян з утворення помісної церкви (зародженого ще задовго до війни з Московією), а також логічний крок відповідно до реальної історичної долі України. Крім того, фактична ліквідація РПЦ ФСБ є кроком до забезпечення світового благоустрою та миру.

Україна в ЄС та НАТО: популізм чи реальність? Як ви гадаєте, коли ми вступимо до цих поважних організацій? (Олег Юшкін, Донецька обл., Горлівка)

Олеже, думаю, вступимо до ЄС і НАТО років через 10-15. Якщо, звісно, ці поважні організації існуватимуть, зважаючи на усі наявні виклики, у теперішньому вигляді. Як на мене, окрім завершення війни, для скорішого вступу потрібно менше піару на кшталт внесення декларативних змін до Конституції щодо закріплення в ній цих прагнень. А побільше копіткої роботи щодо досягнення високих стандартів на ділі, а не на словах.
Вступ до ЄС та НАТО – це реальність, яка здійсниться тоді, коли вони захочуть нас прийняти, бо їхній рівень дуже високий. У жодній країні, яка є членом цих організацій, відсутня тотальна злочинність у владі – немає крадіїв і шахраїв. Внесення до Конституції положень щодо вступу до ЄС чи НАТО не має значення, оскільки європейці розуміють масштаб біди і з жахом закривають двері, бо самі бояться бути обібраними українськими можновладцями.

Яке, на вашу думку, місце на президентських виборах візьме дитяча письменниця Лариса Ніцой (якщо, звісно, піде на вибори)? (Марія Доценко, Донеччина – Вінниця)
Які Ваші особисті плани в політиці? (Артур Білоус, Київ)

Маріє, думаю, якщо Лариса Ніцой балотуватиметься у президенти, то буде принаймні не останньою. Вона яскрава особистість, хто б як до неї не ставився.
Пане Артуре, дякую за запитання! Мене цікавить соціокультурний аспект розвитку України. Крім того, маю плани стати членом Європарламенту, а саме головою комітету з питань культури та освіти.

Чи не вважаєте ви, що існування будь-якого прохідного бар’єру на виборах – це знущання над волевиявленням людей? Вони голосують за одні політичні погляди, а їхні голоси переходять до іншої партії з діаметрально протилежними ідеями. Уявімо: за одну з партій проголосує 1 млн 250 тис. виборців, за іншу – 1 млн 249 тис. 999. Перша набере 5,000 %, а друга 4,999 %. Згідно з чинним законом, одна не отримає нічого і не матиме жодного представника, а інша – 12 представників, і їй ще «накинуть» за тих, хто не пройшов. Це хіба нормально? (Оргкомітет)

Частково згоден з Оргкомітетом. Є така проблема. Потрібно віднайти баланс між необхідністю більш ширшого представництва різних суспільних поглядів у парламенті, з одного боку. З іншого, політичною структурованістю законодавчого органу, запобігати його надмірній фрагментації тощо. Колись, підготувавши ще у «своїй» Раді 3-го скликання законопроект про пропорційні вибори за відкритими регіональними списками, актуалізований тепер, я пропонував встановити прохідний бар’єр у 3 % від тих, хто взяв участь у голосуванні. Думаю, сьогодні зниження бар’єру з 5 до 3 % є злободенним і актуальним.
Існує багато сильних аргументів на користь зниження або відміни прохідного бар’єру, який фактично спотворює настрої виборців, призводячи до іншого співвідношення сил у парламенті, ніж наявне в суспільстві. Існування цього бар’єру в законодавстві є результатом змови великих і впливових партій проти дрібних, яким важко подолати цей бар’єр.

Чому у нас такі непомірно високі тарифи на комунальні послуги? Хто наживається на цьому? (Вадим Малишенко, Вінниця)

Вадиме, слушне питання. Високі тарифи на ЖКП саме тому, що НАЖИВАЮТЬСЯ УСІ – від енергомонополістів згори до ЖЕКів знизу. Знаю це із власного досвіду, після 12 років депутатства на усіх рівнях спустився «на грішну землю», очолюючи деякий час ОСББ у будинку, де мешкав.
Проблему вирішити і складно, і просто – масово ПЕРЕСТАТИ ПЛАТИТИ за завищеними тарифами. Всім не відріжуть комунікації і всіх не засудять. Тим паче, що влада – перший порушник закону. Хоча б у частині того, що доходи населення мають випереджаюче зростати у порівнянні з тарифами.
Тарифи у будь-якому випадку є під контролем держави, тобто національного регулятора, який годує можновладців. Оскільки відповідні компанії не знаходяться під громадським контролем, сам уряд контролює всі процеси лише з зиском для себе – розставляє своїх людей на хлібні місця. Вже стає очевидно, що об’єктивні причини для підвищення тарифів відсутні – цього прямо не вимагає Європа і це не спричинено значним подорожчанням видобутку.

Як сталося, що маючи такі гарні економічні можливості після розвалу Радянського Союзу, ми опинилися серед найбідніших країн світу? (Тетяна Острій, Львів)

Тетяно, гарне запитання! Я його і сам собі періодично ставлю. Можна про це годинами говорити, але ж до суті не докопатися. Що є причиною? Хуторянська психологія, викликана тривалим бездержав’ям? Одвічний «шпагат» між Сходом і Заходом? «Бідні, бо дурні, дурні, бо бідні»? Усього потроху. Проте – «без надії сподіваємося»…
Так сталося через те, що при владі фактично залишилася партійна номенклатура, тобто будівництво Незалежної України відбувалося руками комуністів. Одним із цієї когорти був Леонід Кравчук, після нього з’явився Леонід Кучма, з ім’ям якого пов’язана поява олігархату. Патріотична ідейність Віктора Ющенка була суто показовою і слугувала прикриттям для схем, які все більше зростали і остаточно пригнобили українців у період перебуванні при владі Віктора Януковича. Нині стан справ також майже безнадійно критичний.

Що зробив В’ячеслав Чорновіл для безвізу України? (Дмитро Понамарчук, Київ)

Думаю, що Дмитро, як вірний багаторічний прес-секретар Чорновола, краще обізнаний щодо конкретики з цього питання. Як на мене, сама постать В’ячеслава Максимовича, його політична діяльність пришвидшували і безвіз, і євроінтеграцію України.
Кажуть, історія не терпить фраз на кшталт «а якщо б…». Проте якщо б Чорновіл виграв перші президентські вибори, якщо б не пішов із життя так передчасно і трагічно, деякі речі в Україні склалися б дещо інакше.
В’ячеслав Максимович підтримував дипломатичні відносини з демократами та консерваторами закордону, зокрема, товаришував із Маргарет Тетчер і не тільки. Чорновіл вів потужну міжнародну політику, що значно посилювало роль України на міжнародній арені.

Голосування відбувається у нашій Фейсбук-спільноті. Щоби віддати свій голос за одного з опонентів, Вам потрібно перейти за наступним посиланням.

Архів: Гра 1, Гра 2, Гра 3, Гра 4