Вітаємо наших читачів. Ну що ж, Вам – чергової цікавої гри, а суперникам – по конях чи до бар’єра!

N.B. Стилістику, граматику й пунктуацію відповідей опонентів збережено.

Регламент змагань

Бліц-анкета про найулюбленіше

Віктор Рибаченко, віце-президент Асоціації політичних психологів України. Почесний професор КНУКІМ, кафедра піару. Шеф-редактор американської української незалежної газети «Час і Події» (Чикаґо)
Микола Коробко, народний депутат України 1 скликання, член Народної Ради. Голова Української екологічної асоціації «Зелений світ» (до 1995), заступник голови передвиборчого Демократичного об’єднання «Україна» (1994–1995). Член Спілки офіцерів України від часу заснування.
Місце в Києві – всі місця улюблені, де працює інтернет, є під рукою мій ноутбук і натхнення!
Вид спорту – футбол, «Динамо» часів Маслова-Лобановського (1964-2006)
Кінофільм – «Стакан води» – чудовий аналіз того, як робиться політика, державне і людське вперемішку
Актор – Інокентій Смоктуновський
Співак (-чка) – Джо Дассен
Телепередача – ті, що сам вів, бо вкладав в них душу і запрошував дуже цікавих людей
Страва – відбивна з пюре
Напій – холодне молоко
Вислів – «Все пройде, пройде і це» (Соломон)
Свято – свято написання вірша
Анекдот – той, на який я написав віршик: «З тяжким отруєнням тебе «Швидка» забрала – «Язик свій прикусив» – так лікар нам сказала» (© Віктор Рибаченко).
Місце в Києві – Національний ботанічний сад імені Миколи Гришка НАН України
Вид спорту – велоспорт
Кінофільм – «Тіні забутих предків»
Актор – Іван Миколайчук
Співак (-чка) – Квітка Цісик
Телепередача – Історична правда з Вахтангом Кіпіані (телеканал ZIK)
Страва – вареники з сиром і сметаною
Напій – узвар із сушених плодів груші
Вислів – «Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки батьківщину»
Свято – День Святої Трійці
Анекдот – «Молодий спеціаліст зі столиці надсилає батькам палкі вітання, розповідає про свої гарні справи і, зібравшись із силами, додає: «Були гроші, хотів вислать… Будуть знову – вишлю ще!».

Побажання нашим читачам:

«Знайдіть свою нішу, влаштуйте там рай для близьких і себе, та в ньому самореалізуйтеся для країни, світу і Вічності» (© Віктор Рибаченко).
Бути завжди готовими до будь-яких турнірів, що траплятимуться на життєвому шляху!

Деякі ймовірні кандидати в президенти гарантують вдвічі, а то й більше знизити ціни на пальне та інше. Але ціноутворення – це прерогатива Кабміну. Як же ЦВК може зареєструвати таких кандидатів, не знаючи функціональних повноважень Президента, який має бути гарантом дотримання Конституції України, а не її порушення? (Любов Кудіна, Хмельницький)

Коли нема програми, команди і царя в голові – єдина надія на те, що цинічним популізмом можна ще раз обманути лохів і тих, хто вже змучилися нашою безжальною реальністю і сподіваються на диво.
Хрестоматійно – ціноутворення – це прерогатива ринку, повноцінне функціонування якого має забезпечувати вищий орган виконавчої влади. На нескінченному шляху реформування ринкових відносин у нашій країні все ще зберігаються механізми ручного регулювання ціноутворення. І цей чутливий у соціальному відношенні засіб впливу на політичні настрої електорату намагаються використати претенденти на високі державні посади.
У Законі України «Про Центральну виборчу комісію» питання відмови у реєстрації кандидатів на посаду президента вирішуються шляхом звертання до суду з підстав, встановлених законом. У той же час статтею 52 Закону України «Про вибори Президента» передбачені повноваження Центральної виборчої комісії, які надають їй можливість відмовити у реєстрації кандидату на пост Президента України на підставі конкретних порушень законодавства, до яких названі Вами обіцянки не належать. Названа невідповідність намірів кандидата щодо компетенції посади, на яку він претендує, може дати себе знати в наступний за перемогою період, коли переможець намагається оволодіти ситуацією на користь взятих у виборчий період зобов’язань. Перетягування канату повноважень, ініційоване будь-якою гілкою влади, призводять до суспільних потрясінь, прикладом чого може служити протистояння В. Ющенка з Ю. Тимошенко. Виправлення згаданої в запитанні ситуації перебуває в руках законодавчого органу.

На ваш погляд, хто з відомих українських політиків найкраще розуміється на психології і парапсихології виборців і використовує це в своїх виступах та діях? (Олесь Яровий, Київська обл., Яготин)

Олег Ляшко, граючи очікувану народом роль «залізної» руки» і «народного месника», будучи насправді ловким політичним торгашом, і Юлія Тимошенко, котра не втомлюється грати головну роль в придуманому нею серіалі «Любі мої…».
Гадаю, що немає такого експерта, який не назвав би його ім’я в першу чергу. Цей політик перебуває в стані довіри своїх прихильників навіть тоді, коли йому самому здається, що «все пропало». Ця гіпнотична довіра не піддається жодній критиці прихильників навіть за наявності цілого шлейфу нез’ясованих високих домовленостей з проблематичними наслідками. Багато хто з однопартійців цього політика, що знають його зблизька, встигли позбулися гіпнотичного впливу і перейшли на інші орбіти, а віддані виборці десятиліттями залишаються фанатично вірними своєму кумиру. Ім’я цього кумира – Юлія Тимошенко. У меншій мірі гіпнотично впливати на своїх прихильників вдається діючому Президенту. Проте можна припустити, що, якщо у випадку з Ю. Тимошенко превалює інтуїтивний фактор, то у магії П. Порошенка переважають риси професійного характеру. У цілому згаданому феномену підкорення масової свідомості сприяє низький рівень критичного (не плутати з протестним!) мислення електорату.

Що у нас зараз – воєнний стан чи апогей правового хаосу як складової політичної кризи?! (Тамара Левченко, Ужгород)

У нас – невдала спроба вплинути на президентські вибори, яка на ходу, після окрику від дяді Сема, перекроюється на щось схоже на локальні учіння з цивільної оборони часів СРСР.
Цілком очевидно, що воююча країна фактично перебуває у воєнному стані, незалежно від прийняття тих чи інших пов’язаних з ним актів, за винятком підписання акту про капітуляцію. За наявності всіх існуючих недоліків у нашому державотворенні Україна визнана у світі як правова держава з діючими владними інституціями. І питання проголошення війни чи заключення миру вирішуються ними з урахуванням стану власної обороноздатності, союзницької допомоги, дієвості міжнародних договорів і зобов’язань, перспектив розвитку подій і т. ін. Заперечувати факт існування політичної кризи, обумовленої, головним чином, негативними економічними чинниками неможливо, але говорити про це, як про апогей правового хаосу, на мій погляд, є перебільшенням, оскільки порушення конституційних прав громадян, які мають місце, полягають у їх недотриманні, а не забороні. Отже на теперішній час має місце викликане активізацією військових інцидентів введення воєнного стану на окремих територіях фактично воюючої країни.

Як ви, шановні, вважаєте: якщо ліквідувати олігархічну систему, яка паразитує в економіці України, рівень добробуту українців покращиться суттєво? (Остап Семенченко, Оттава, Канада)

Ні. Гроші олігархів відібрати дуже складно. Силою не вдасться. Краще їх залучити в економіку України добром, а не силою. А добро – це податкова амністія плюс твердий законодавчий захист власності та інвестицій.
Добробут українців поліпшиться поступово, якщо прийде диктатор, розстріляє головних негідників, застрашить другорядних, візьме кров на себе, наплює на зойки Заходу, а інших громадян примусить працювати до сьомого поту на умовах свободи малого і середнього чесного бізнесу і європейської оплати.
На мій погляд, таку тектонічну подію необхідно розглядати в перспективі часу. Недаремно у країнах розвиненої економіки немає місця для культивування олігархії, і вони від цього не страждають. Зате в країнах з олігархічною економікою бідність основної маси населення є її постійним супутником. То, чи варто покінчити з олігархічною системою одним махом? Як не парадоксально, але в цьому криється значна небезпека. І далеко не лише в можливому спротиві олігархічного прошарку. В країні з нерозвиненим малим і середнім підприємництвом стан економіки тримається на підпорядкованому олігархам крупному виробництві. Раптова деолігархізація породить величезну купу проблем, пов’язаних з підтриманням життєдіяльності немодернізованих підприємств, налагодженням організаційно-управлінського порядку, відновленням виробничо-торгівельних зв’язків, з питаннями зміни власності. Складеться ситуація, коли не лише олігархи позбудуться своїх надприбутків, а й бюджет країни недоотримає життєво необхідних надходжень. За умов цілеспрямованої еволюційної деолігархізації економіки України з паралельним нарощуванням темпів розвитку вільного підприємництва рівень добробуту українців може суттєво покращитися в перспективі.

Чи відчули ви якісь зміни після того, як наша міліція перетворилася на поліцію? І чи є зараз сенс із поліції зробити жандармерію? (Єгор Мовчан, Кривий Ріг)

Відчув колосальну деградацію. Це зробили спеціально, щоб без спротиву правоохоронців дограбувати країну і втекти. Жандармерія, як і поліція, почне працювати тільки тоді, коли відмінять злочинний закон про люстрацію, котрий викосив професіоналів, і повернуться специ на свої робочі місця – і тільки за умови чесного диктатора при владі, який буде рубати голови за діло всім, в тому числі і гнилим правоохоронцям.
Як практикуючий правозахисник, можу сказати, що збоку нової поліції з’явилося більш толерантне ставлення до людей. Змін в кращий бік не сталося у виконанні стержневого завдання правоохоронного органу – у забезпеченні охорони прав людини. Бездіяльність і непрофесіоналізм кримінальної поліції стали повсюдним явищем: досудові розслідування злочинів, навіть тих, що мають просту фабулу, тривають роками, можливості оскарження незаконної діяльності чи бездіяльності працівників поліції в службовому порядку не дають результату. Чи є сенс з поліції робити жандармерію? Результат реформування міліції в поліцію говорить про це сам за себе. Від зміни назви ефективність діяльності правоохоронного органу суттєво не поліпшилась. Маємо можливість поглянути на жандармерію в розрізі вітчизняної історії. Керівництво Західноукраїнської Народної Республіки заснувало Державну жандармерію як орган захисту прав громадян молодої країни, ліквідувавши жандармерію Австрійської імперії. До претендентів на службу в жандармерії ставилися високі вимоги, винні у дисциплінарних порушеннях підлягали звільненню. То, чого бракує нашому правоохоронному відомству для ефективного виконання своєї місії – назви чи чогось суттєвішого? Аналіз ситуації вказує на те, що в цьому питанні, як і в багатьох інших, державному керівництву бракує політичної волі.

Питання колезі: Як у нашій країні вирішується завдання забезпечення підтримання на належному рівні психологічного здоров’я населення? Чи важливо це? (Микола Коробко, Дніпропетровська обл., Кривий Ріг)
Чому неможлива реінкарнація Народного Руху? (Віктор Рибаченко, Київ)

У нас вирішується завдання звести народ з розуму від розпачу і безнадії, виштовхати активних з країни через безвіз, а хто витримає – занурити в тупу апатію. Ось тоді вони поділять уже землю і все інше, а українців – відправлять рабами на плантації нових панів і підпанів.
Як я розумію, вважається, що інкарнація може наступити після завершення певної форми життя. Запитання можна сприймати двояко: як стосовно громадської організації «Народний Рух України» («Народний Рух України за перебудову»), так і стосовно політичної партії «Народний Рух України». Оскільки йдеться про інкарнацію, то перспективи набуття « Народним Рухом України» другого життя були втрачені після створення спорідненої з ним і співзвучної за назвою партії. Звичайно, не розпустившись тоді, громадська організація, виконавши свою місію поборення комуністичного режиму, могла оновити свою програму, модернізувати стиль роботи і долучитися до завдань побудови громадянського суспільства. Цього не сталося. Реінкарнація не наступила. На теперішній час подібна спроба була б рівноцінна спробі вливати молоде вино у старі міхи.

Залиште, будь ласка, з цього переліку політиків тільки тих, кому ви симпатизуєте, починаючи з найсимпатичнішого: Дональд Туск, Алєксєй Навальний, Дональд Трамп, Емануель Макрон, Ангела Меркель, Александр Лукашенко, Тереза Мей, Нурсултан Назарбаєв, Даля Грибаускайте, Гіларі Клінтон (Оргкомітет)

Даля Грибаускайте. Розумна, гарна, принципова, демократична, друг України.
Даля Грибаускайте, Дональд Туск, Ангела Меркель, Гіларі Клінтон, Тереза Мей, Емануель Макрон.

Що ви думаєте про кримінальне провадження проти директора НАБУ Артема Ситника, яке відкрило управління внутрішнього контролю Бюро через можливе зловживання службовим становищем? (Ольга Бабіч, Черкаси)

Стравлювання правоохоронних органів між собою, щоб в цей час продовжувати безкарно грабувати. Слідкуйте за руками політичних маніпуляторів!
Думаю з прикрістю. У цій події, як в краплині води, відображається суть середовища. Він не винен, поки триває провадження, але я не певен, що так буде по його завершенню. Для відкриття провадження потрібні хоч якісь підстави і, якщо вони мають місце, то стає не по собі, що в країні неможливо знайти держслужбовця з бездоганною репутацією. Було б чудово, якби він зміг довести свою невинуватість. Було б непогано, коли б суд визнав його винним, якщо він заслужив. Найгірше, коли з великої хмари випаде жменя дощу.

Скажіть, шановні учасники чемпіонату: в унітарній державі, якою є Україна, хіба можуть бути такі великі різниці в оплаті праці? Наприклад, середня зарплата в Києві та у нас на Волині дуже різняться. (Оксана Шпачук, Волинська обл., Ковель)

Не повинні, але спеціально так роблять, щоб принизити бідністю і володарювати, кидаючи народу періодично кістку, щоб ті не віддали «кінці» остаточно.
Ми ніяк не звикнемо, що живемо в умовах хоч і не повноцінної, але ринкової економіки, в якій діють свої закономірності. І, в першу чергу, в такому суспільстві діє принцип «попит породжує пропозицію», а можливості пропозиції залежать від попиту. За відсутності вакансій робочих місць питання працевлаштування стає проблематичним, пропозиції про наміри на працевлаштування перевищують наявність робочих місць. Маючи достатній набір пропозицій щодо найму на роботу, працедавець може пропонувати вигідні для себе умови, включно з регулюванням у своїх інтересах розмірів зарплатні. Регіони з дефіцитом робочих місць мають назву депресивних. Вони можуть мати місце у будь-якій країні, незалежно від державного устрою. Вирівнювання обумовленого такими причинами умов життя відбувається, головним чином, двома шляхами: відпливом робочої сили за рахунок міграції з депресивних районів і урядовими заходами щодо заохочення підприємницької діяльності в проблемних регіонах. У нашому випадку населення традиційно не схильне і не завжди спроможне до зміни місць свого проживання, а влада не вживає заходів для розвитку підприємницької діяльності, що прямим чином відгукується на можливостях пристойного заробітку.

Якби ви вірили в Діда Мороза, щоб ви попросили у нього зробити в новому році для України і який би подарунок хотіли отримати для себе? (Ірина Білик, Київ)

Для України – привести в 2019 році до влади максимально чесних політиків із тих, які є, але яких одні блокують і не пускають, інші – електоральні дурні – не обирають.
Для себе – любові гарної жінки!
Життя в небезпеці, життя з нескінченними втратами в умовах війни є страшенним дисонансом в сучасному цивілізованому світі. Всі ми прагнемо, щоб наша країна дістала можливість розвиватися вільно і демократично. А запорукою тому є мир. Я готовий увірувати у чудеса Діда Мороза, лиш би він подарував моєму народові і мені довгоочікуваний мир, але не ціною територіальних поступок знавіснілому нечестивцю. У свою чергу, я благаю Святого Миколая бути нашим заступником від ворожої напасті!

Голосування відбувається у нашій Фейсбук-спільноті. Щоби віддати свій голос за одного з опонентів, Вам потрібно перейти за наступним посиланням.

Архів: Гра 1, Гра 2, Гра 3, Гра 4, Гра 5, Гра 6