Вітаємо наших читачів. Ну що ж, Вам – чергової цікавої гри, а суперникам – по конях чи до бар’єра!

N.B. Стилістику, граматику й пунктуацію відповідей опонентів збережено.

Регламент змагань

Бліц-анкета про найулюбленіше

Сергій Бахін, журналіст, аналітик, піарник. Громадській активіст, засновник ГО «Український екскурс» і всеукраїнської просвітницької ініціативи «Патріотичні екскурсії по Україні»
Тетяна Клюєва, магістр державного управління, державний службовець (2005-2016), КМС з шахів
Місце в Києві – Голосієво, Китаєво.
Вид спорту – футбол.
Кінофільм – «Джанго вільний».
Актор – Адріано Челентано.
Співак – поважаю АВВА.
Телепередача – За участі Бенні Хіла.
Страва – бограч.
Напій – томатний сік.
Вислів – вони змінюються.
Свято – Великдень.
Анекдот – «У конкурсі Україна очима москалів переміг Левко зі Львова, який виклав слово «Україна» з очей москалів».
Місце в Києві – люблю це місто, багато містин викликають певні спогади та асоціації.
Вид спорту – шахи.
Кінофільм – «Форест Гамп», фільм про те, що в цьому житті все можливо.
Актор – Аркадій Райкін.
Співак – важко визначити.
Телепередача – «Що? Де? Коли?».
Страва – смажене м’ясо.
Напій – кава.
Вислів – «Veni, Vidi, Vici».
Свято – кожен день.
Анекдот – важно визначити, знаю їх багато. Серед актуальних: «Перш ніж наступного разу ви будете сміятися на дітьми, які вірять у Діда Мороза, згадайте, що є люди, які вірять, що політики піклуються про них».

Побажання нашим читачам:

Щасливого нового року, щоб у країні кардинально змінилися правила, а люди почали дивитися з оптимізмом у майбутнє.
Бажаю щасливого, мирного, благополучного Нового року! Цього року нам всім потрібно добре попрацювати, підвищити рівень свого добробуту, зробити правильний вибір, долучитися до розбудови успішної і процвітаючої України, перемогти ворогів, здійснити свої мрії!

Що в політичному житті нашої країни минулого року вам запам’яталося найбільше? (Юлія Моргун, Львів)

Найбільша подія минулого року, безперечно, отримання статусу незалежної Української православної церкви. Це глобальна подія, великий виграш України для майбутнього і перша потужна поразка Путіна. Тема, в якій неможливо купити по-справжньому духовну владу і людей совісті. Величезна роль Варфоломея, а також Філарета. Втім, гадаю, що якби не тіньова підтримка Америки, Британії то навряд чи вдалося це здійснити. Путін так всім набрид, що це геополітичне рішення потужно, хоч і поступово, приведе до знищення нав’язливої ідеї – «Русский мир».
Звичайно, це події пов’язані з автокефалією. Знаковий період в історії України. Не можна не зазначити ситуацію в Керченській протоці, запровадження воєнного стану, трансформацію АТО в ООС, припинення Договору про дружбу та співробітництво з РФ.

Мені достеменно відомо, що Георгій Кірпа живий. Він зробив у Ганновері пластичну операцію і живе в Дуйсбургу. Як ви вважаєте, чи є ще живі політики з тих, кого начебто відправили на той світ? (Єгор Фурченко, Гамбург, Німеччина)

Мабуть, такі випадки існують. Але тому вони й існують, що глибоко законспіровані.
Мені такі факти не відомі. У будь-якому разі, якщо людина жива – це добре.

Ваше ставлення до Саакашвілі? Що, на вашу думку, відбулося з ним і його грузинською командою? (Олексій Божко, Одеса)

До Сакаашвілі позитивне ставлення. Його дуже поважають на Заході. Він реально робив реформи в себе в країні й намагався викорінити корупцію, що викликало шалену лють в Путіна й місцевих корупціонерів. Коли кажуть, що його багато хто не долюблює в Грузії, це очевидно. Він позбавив прибутку величезну армію чиновників, міліціонерів, суддів, що годувалися за рахунок зловживань, коли позвільняв їх. А з цього ж годувалися не тільки ці категорії, а й їх сім’ї, куми, свати…. І всіх їх водночас позбавили прибутку, а можливість заробляти отримали всі, хто хоче, бажає, вміє. 25-літня грузинка мені сказала, що вони відрізняються від нас – бо вони вже бачили справедливість. Було б цікаво, якби нова влада України в 2019 році висунула б Михаїла на посаду прем’єра. Країна б відразу відчула б надію.
Те, що спрацювало в одній країні не обов’язково буде ефективним в іншій. Різниця в менталітеті, традиціях, політичних уподобаннях… Та мені здається, що ми ще побачимо Михеїла Саакашвілі на політичному горизонті України.

Чи відомі учасникам матчу випадки рейдерського захоплення будівель та іншого майна в Україні? (Олександр Ревенко, Київ)

Очевидно, що такі випадки існують. Пам’ятаю, подібний був біля Ботанічного саду. В країні, де не працює закон, таке цілком можливо.
Відомі. Особливо актуальним стає це питання для агросектору. Захоплення земель або врожаю, на жаль, є не поодиноким явищем. Держава визнає цей факт і за ініціативи Мін’юсту в регіонах були створені антирейдерські оперативні штаби. Проте краще не допускати виникнення подібних ситуацій і свідомо підходити до оформлення документів на право власності, залучати юридичних радників до підготовки договорів оренди, тощо.

Шановні дуелянти, як ви гадаєте, чи можуть люди впливати на погоду і чи треба це робити? (Олена Слєсар, Київська обл., Бровари)

Бачив один раз подібний вплив на природу. Це було у червні 2001 року на львівському Сихові. Кілька годин поспіль не припинявся дощ, попри те, що навіть виглядало зрідка сонечко. Це було під час меси Іоана Павла Другого за участі кілька сотень тисяч людей. Десь як злива тривала понад 3 година, раптом Папа заспівав куплет старовинної дитячої пісні з його рідних Карпат на кшталт «дещик, дещик припинись, порадуй дітлахів»… Хвилин через 5-10 дощ припинився і десь останню годину меси всі хто мав, нарешті прибрали парасольки й зосередилися на таїнствах… Але відразу після від’їзду папамобіля дощ повернувся з новою силою.
Людство вже значно вплинуло на клімат нашої планети і продовжує це робити. Недарма питання дотримання Паризьких угод зі зміни клімату залишається на порядку денному зустрічей лідерів країн «Великої двадцятки».

Питання до пана Сергія: Чи існує в Україні якісна та незаангажована політична журналістика? (Тетяна Клюєва, Київ)
Шановна Тетяно! А як ви ставитися до сьогоднішній ситуації в Україні стосовно свободи слова загалом (це і ЗМІ, і можливість висловлювати свою думку на мітингах, демонстраціях тощо)? (Сергій Бахін, Київ)

Майже не існує, хіба що рідкісні островки свободи слова. Адміністрація Порошенка потужними заходами в сфері інформполітики на 90% зачистила інформаційний простір.
Ми можемо писати, говорити, думати, проводити мирні заходи протесту… Проте чи відображає ця інформація реальні настрої в суспільстві або демонструє позицію певних політичних сил? Англійський математик та громадський діяч Бертран Рассел писав «Свобода думки може існувати тільки тоді, коли уряд упевнений у своїй безпеці».

Розташуйте перелічені міста за критерієм використання української мови – від найбільш до найменш україномовного міста: Суми, Луцьк, Полтава, Рівне, Ужгород, Київ, Одеса, Бахчисарай, Харків, Львів, Маріуполь, Дніпро, Хмельницький, Чернівці, Миколаїв. (Оргкомітет)

Цікаве питання… Луцьк, Рівне, Львів, Хмельницький, Чернівці, Ужгород, Полтава, Київ, Дніпро, Суми, Миколаїв, Харків, Маріуполь, Одеса, Бахчисарай.
Луцьк, Рівне, Львів, Хмельницький, Київ, Полтава, Суми, Ужгород, Чернівці, Миколаїв, Дніпро, Харків, Одеса, Маріуполь, Бахчисарай.

Україна, на відміну від переважної більшості країн Заходу не визнає державу Косово і вважає його невід’ємною частиною Сербії. Чи підтримуєте ви позицію вашої держави і чи не тиснуть на вас у цьому питанні США та ЄС? (Драган Боженовіч, Бєлград, Сербія)

Питання Косово дуже непросте. Україна підтримувала цю позицію спочатку через те, що часто брала сторону Росії до війни. Тепер вона також не визнаватиме Косово, адже тоді вона неформально визнає, законне захоплення Криму. Хоча тут різні ситуації. Не думаю, що ЄС і США тиснуть з цього питання.
Визнання (чи не визнання) Республіки Косово поєднує політичну і правову складову. Сьогодні ми можемо спостерігати тенденцію, коли практика визнання нових державних утворень іноді порушує усталені правові норми, а значно більший вплив на ситуацію мають політичні фактори.

Кажуть, що половина економіки України перебуває в затінку. Що треба зробити, щоби все було прозоро й законно і наповнювався державний бюджет? (Тетяна Клочкова, Закарпатська обл, Мукачеве)

Скоріше за все, більше половини перебуває… Треба полегшити економічні засади для малого і середнього бізнесу, і набагато суворіше контролювати великий бізнес, який приховує надприбутки. Але зробити це в теперішній ситуації, коли на чолі держави потужний олігарх, це неможливо. Лише кардинальне оновлення влади дасть змогу реформувати загалом економіку.
Згадала слова Михайла Жванецького «Скільки у держави не кради – все одно свого не повернеш». Платники податків мають відчувати, що платити гроші в бюджет для них більш вигідно, ніж цього не робити або спробувати «вирішувати питання» іншим способом. Хотілось би бачити на що витрачаються ці кошти, чи відбувається покращення інфраструктури, поліпшення якості медичних і освітніх послуг, за що отримує гроші значний державний апарат. А тут вже питання до державних управлінців, як досягти цієї мети. Сподіваюсь, що ефективна робота створених антикорупційних структур і реформи, які активно впроваджуються в Україні сприятимуть вирішенню цього питання.

На ваш погляд, чи є такі артисти і спортсмени в Україні, які дискредитували себе і мають бути позбавлені звань заслужених і народних артистів і заслужених майстрів спорту? (Іван Ольховський, Київська обл., Бориспіль)

Такі є, але Бог їм суддя. Якщо комусь не подобається Україна, будь-ласка, можна емігрувати в Росію чи в інші місця. Але поставлене питання стосується й інші категорії людей. А що нам робити з відверто проросійськими мерами чи депутатами ВР? Стосовно таких звань, де фігурують поняття «заслужений», «народний», то їх треба загалом ліквідувати, як пережиток радянщини. Декомунізувати.
Треба визначити, що означає «дискредитували», чи дії цих осіб приносять більше шкоди для нашої держави, ніж їх досягнення в культурній і спортивній сфері. Кожен випадок треба розглядати індивідуально, але по суті і без зайвих емоцій.

Голосування відбувається у нашій Фейсбук-спільноті. Щоби віддати свій голос за одного з опонентів, Вам потрібно перейти за наступним посиланням.

Архів: Гра 1, Гра 2, Гра 3, Гра 4, Гра 5, Гра 6, Гра 7, Гра 8