За рік переплата за проїзд у столичному електротранспорті для середньостатистичного споживача досягне 183,6 гривень

У 2018 році через здорожчання електроенергії за формулою «Роттердам+» в 16 обласних центрах України зросли тарифи на проїзд у метро, тролейбусах і трамваях. Про це повідомляє Асоціація споживачів енергетики та комунальних послуг.

У Києві та Дніпрі підвищення на окремі види електротранспорту сягнуло 100%: у столиці з 4 до 8 гривень здорожчав проїзд у трамваї та тролейбусі, а у Дніпрі з 2 до 4 гривень збільшилась вартість жетону в метро.

«У кожному квитку сидить корупційна рента «Роттердам+». Електроенергія займає 20%-25% собівартості електротранспорту. Отже, здорожчання електроенергії за формулою «Роттердам+» для підприємств призводить до подорожчання квитків у транспорті. Фактично вибудовують двоходову схему, щоби було менше помітно. Не одразу піднімають тарифи для населення, а піднімають для підприємств, щоби ті потім піднімали ціни для населення», – зазначають в Асоціації.

Згідно із розрахунками сайту «Роттердам+», переплата за проїзд у столичному електротранспорті становить 25 копійок з кожного квитка. Річна переплата за корупційну формулу для середньостатистичного споживача досягне 183,6 гривень.

За даними Асоціації, всього з квітня 2016 року формула «Роттердам+» принесла понад 33 млрд гривень надприбутків. Компанія «ДТЕК» Ахметова, яка контролює понад 85% українського вугілля та 80% станцій теплової генерації, є основним бенефіціаром цієї формули.

У разі існування формули і на 2019 рік, українським підприємствам (в тому числі водоканалам та електротранспорту), імовірно, знову підвищать тарифи на електроенергію, а бенефіціари отримають ще додатково понад 10 млрд гривень надприбутків.

Як відомо, у березні 2016 року Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію в ринок. У ній, зокрема, враховується ціна на вугілля.

Відповідно до нової методики, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою «вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну».

Через застосування нової формули теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державне «Центренерго», стали продавати електроенергію дорожче.

Після запровадження «роттердамської» формули єврооблігації  ДТЕК подорожчали на 40%.