Олег Смаль Путін«Президент Путін опинився біля розбитого корита: жодна інша країна в світі не постраждала так сильно від падіння цін на нафту, як Росія. Головного болю Путіну зараз додає і той факт, що на міжнародну арену повертається ще один великий постачальник енергоресурсів, який складе конкуренцію Росії», – пише економічний оглядач німецької газети Die Welt Даніель Екерт.

Звістка про зняття санкцій призвела в понеділок до падіння ціни на нафту до 27,67 долара за барель, що стало мінімумом за останні 12 років.

Тегеран планує збільшити видобуток нафти на 500 тис. барелів на день при нинішніх 2,8 млн. барелів щодня. «В результаті всі надії на те, що в нинішній декаді котирування оговтаються, помітно тануть на тлі угоди з Іраном. А для Росії це взагалі сумна звістка, адже доходи від експорту сировини становлять мінімум 50% надходжень до держскарбниці, а зниження ціни на нафту на один долар означає для російської держави скорочення надходжень майже на 2 млрд. доларів», – зазначає журналіст.

Донедавна російський бюджет передбачав витрати на оборону, соціальну сферу і пенсії в розмірі близько 200 млрд євро. Тепер ці розрахунки виявилися неспроможними. «Ми повинні розуміти, що низька ціна на нафту матиме довготривалий характер», – визнав міністр енергетики РФ Олександр Новак.

Читайте: В Кремлі запанікували через ціни на нафту – ріжуть бюджет

Зрештою валютні ринки вже «покарали» Росію: на початку тижня рубль впав до мінімуму. Ще один симптом кризи – танення валютних резервів, підкреслює Екерт.

«Через усе це Росії тепер загрожує другий рік рецесії поспіль, – пише журналіст, додаючи, що в 2015 році російська економіка скоротилася на 4%. – Москва, звичайно, може частково компенсувати дедалі нижчу ціну на нафту знецінюваним рублем, але це вдасться зробити лише частково».

Скорочення бюджету, упевнений головний стратег німецької Erste Asset Management Петер Сцопо, «неминучі й ляжуть на плечі приватного споживання». За оцінками МВФ, середній дохід на душу населення в Росії скоротиться з 8,4 тис. доларів до 8 тис., і це при тому, що ще в 2013 році цей показник перевищував 14 тис. доларів.

Тим часом сьогодні ніхто вже не говорить про «Газпром» як про один з найбільших світових концернів: у рейтингу компаній з найбільшою капіталізацією він опинився на 250-му місці – показник капіталізації впав до 40 млрд. доларів, додає Die Welt. «Sic transit gloria mundi – так минає земна слава», – підсумовує німецький журналіст.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ