Новий безпечний конфайнмент є найбільшою рухомою спорудою на суші, що будь-коли будувалася
Новий безпечний конфайнмент є найбільшою рухомою спорудою на суші, що будь-коли будувалася

29 листопада завершився процес переміщення арки, що накриває четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції. Про це йдеться у повідомленні ЄБРР у Twitter.

«Чорнобильський реактор успішно накрили через 30 років після катастрофи 1986 року і в результаті дивовижного подвигу інженерів», – повідомляє ЄБРР.

Новий безпечний конфайнмент пересунули на відстань 327 метрів, щоби накрити енергоблок. Він є найбільшою рухомою спорудою на суші, що будь-коли будувалася, і захищатиме радіоактивні уламки реактора та об’єкт «Укриття» принаймні протягом одного століття.

Президент України Петро Порошенко заявив, що в Чорнобилі побудували унікальний об’єкт заввишки 110 метрів, завширшки 257 метрів і завдовжки 164 метри, який повинен 100 років захищати від радіації. Він назвав цю подію історичною.

«30 років тому в Чорнобилі сталася найбільша в світі техногенна катастрофа. 30 років тому десятки і сотні тисяч героїв-чорнобильців зробили все, аби захистити світ від ядерної загрози. За 260 днів героїчних зусиль команда з 90 тисяч чорнобильців побудувала саркофаг, який був тоді розрахований рівно на 30 років,.. щоб захистити Київ, Україну та світ від ядерної загрози», – сказав він.

Як відомо кошти на будівництво нового конфайнменту зібрали країни-донори чорнобильського фонду «Укриття», розпорядником коштів є Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Після накриття аркою зруйнованого енергоблоку Чорнобильської АЕС почнеться новий етап перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, що включає в себе демонтаж нестабільних конструкцій та вилучення радіоактивних відходів і паливовмісних мас.