Днями весь світ побачив фото росіянина Дзюби, який радіє реалізованому пенальті у ворота збірної Іспанії на ЧС-2018. На фото добре помітно характерний слід на руці футболіста, що на тлі грандіозної допінгової ганьби Росії на останній олімпіаді в Сочі дає підстави підозрювати, що й тут справа нечиста…

https://twitter.com/tomwade1999/status/1013462990631395329

Допінг – серйозна проблема спорту. Він давно став невід’ємною частиною спортивних змагань. Чого варта лише історія з організованою підміною проб сечі російських олімпійців у Сочі, після чого ці змагання увійшли в історію спорту не як «біла», а як «жовта» Олімпіада.

Чому нинішній спорт практично невіддільний від допінгу?

Висока конкуренція підштовхує атлетів до пошуку додаткових «аргументів». Бен Джонсон, Дієґо Марадона, Ленс Армстронґ, Людмила Енквіст, Меріон Джонс, Франк Люк, Карл Льюїс, Лариса Лазутіна, Олександр Багач, Тайсон Ґей, Аліна Кабаєва. Це далеко не вичерпний хіт-парад світових зірок спорту, видатних і легендарних чемпіонів, яких було спіймано на вживанні допінгу. Олімпійські чемпіони, переможці світових чемпіонатів, рекордсмени планети, кумири мільйонів. На їхню честь лунали гімни, піднімали державні прапори, а потім їх дискваліфікували. Про те, що трапилося з олімпійцями РФ у Сочі на Білій Олімпіаді, знає увесь світ.

Різні види спорту, різні країни. Звісно, це лише вершина допінгового айсберга. Нові технології дозволяють виявити навіть допінг 20-річної давнини. Так, у наші дні естафетна збірна США в легкій атлетиці позбулася золотих нагород саме тієї пори. Не так давно впіймали на допінгу «русскава вітязя» Алєксандра Повєткіна. Також позитивний результат дала проба Тайсона Ф’юрі, того самого британця, що переміг Володимира Кличка. Декілька років тому Дисциплінарний комітет МОК позбавив українського штовхальника ядра Юрія Білонога золотої нагороди Олімпіади в Афінах.

На Олімпійських іграх є перевірка на стать спортсмена

Безперечно, з часом усе таємне стає явним і світ дізнається, як колишні чоловіки ставали жінками.

67-річна чеська легкоатлетка Ярміла Кратохвілова – досі чинна світова рекордсменка з бігу на 800 метрів (1:53:28). На даний час цей рекорд є найстаршим у легкій атлетиці – тримається аж із 26 липня 1983 року! 35 років потому не всі чоловіки можуть так пробігти… Аналогічна історія – зі спринтеркою з Німеччини Маритою Кох. Завдяки чоловічим гормонам росту баскетболістка Ульяна Сємьонова, одна з найвищих жінок колишнього СРСР, досягла 210 см.

Наприкінці своїх днів легендарний важкоатлет Васілій Алєксєєв проклинав ту «хімію», що дозволила йому першому на планеті підняти у триборстві 600 кілограмів. А, наприклад, у стронгменів – учасників богатирських ігор, дехто ці 600 кг відриває від землі одним махом. МОК і досі не визнав це спортом, хоча за своєю популярністю стронґмени дадуть фору багатьом олімпійським видам спорту. Причина проста: якщо і класична важка атлетика наскрізь просотана допідгом – що ж тоді робити з різними стронгменами й пауерліфтерами…

Відлуння «туалетного» скандалу

«Чудову» рекламу шахам, які давно намагаються потрапити до програми Олімпійських ігор, зробив грандіозний скандал на жіночому чемпіонаті Європи. Навіть відомий «туалетний» скандал, матч Крамнік – Топалов, тьмяніє на цьому тлі. Маловідома румунська шахістка Міхаела Санду, видавши серію з п’яти перемог поспіль, переполошила своєю грою фахівців – жодної помітної помилки від «Фішера у спідниці»! Подібного не вдавалося навіть чемпіонкам світу.

У наш час програма на маленькій флешці прораховує мільйони варіантів за секунду і давно вже грає краще за світову еліту гросмейстерів. Мозок людини зміг вигадати подібне, але не може конкурувати в швидкості обрахунку варіантів. Зараз рівень партій заочних турнірів жінок ІІІ розряду набагато перевершує елітні супертурніри найсильніших шахістів світу. У грі «за листуванням» нічого не заборонено – використовуй усі технічні можливості.

Попри це, від того, що підйомні крани легко пересувають багатотонні вантажі, змагання важкоатлетів не стали менш цікавішими. Те, що машини швидші за спринтерів, не позбавило легку атлетику видовищності. Змагання людей між собою завжди дуже цікаві. Тільки не допінг…

У шахах він не такий, як всюди – тут стимуляторів для мозку ще не винайшли, хоча заради сміху запровадили обмеження на кількість випитої кави під час партії – більше десяти філіжанок не можна. J Але є інший допінг – комп’ютерні підказки. Навіть є жаргонний термін – «чітерство», що означає «застосування недозволених або нестандартних методів і прийомів, а також спеціальних технічних засобів для підвищення ефективності ігрових дій або полегшення гри». Звісно, з подібним намагаються боротися, навіть іноді примушують гравців роздягатися і проводять огляд. Відбирають мобільні телефони та годинники, глушать хвилі у приміщенні для змагання тощо.

Туалет став улюбленим місцем пошуку натхнення для деяких шахістів

Але який догляд допоможе, коли в лак, який лягає на пальці шахістки, вводять міліграмовий датчик, що через супутник кодом Удемана (своєрідна азбука Морзе) підказує правильний хід. Жодні метало- чи міношукачі цьому на завадять! Більше того, людина-посередник, найкращі ходи комп’ютера розбавляє простими людськими ходами, іноді такими, що «електронний мозок» взагалі їх не розглядає. Виграшу це не заважає, зате підозри у шахрайстві відводить. І як із таким боротися?

Досвідчені шахісти, граючи на елітному рівні багато років, все чудово розуміють. Коли на згаданому жіночому чемпіонаті зчинили галас – організатори відключили трансляцію партії румунки від основної сітки. Результат красномовний: з трансляцією – всі перемоги, без неї – всі поразки. Звісно, прямих доказів немає, але, як то кажуть, «розумному досить»…

Колись у важкій атлетиці штампували світові рекорди чи не на всіх змаганнях. Тоді скасували жим, який виконували як поштовх, а потім ліквідували усі світові рекорди і замінили вагові категорії. Просто пояснивши, що людина не може у нормальному стані підняти вагу втричі більшу за свою. Саме тоді дискваліфікували цілими командами збірні деяких країн. На Олімпіаді у Бразилії недопущені до змагань легко і важкоатлети Росії, а букмекери не менше ставок, ніж на чемпіонство, приймали на те, кого буде впіймано на Іграх за вживання допінгу.

І ось неприємна подія для нашого спорту – українські важкоатлети близькі до відсторонення від Олімпійських Ігор-2020 через допінг. Україна була в числі дев’яти країн, які фігурували в допінговому скандалі минулого жовтня, що закінчився відстороненням фігурантів на рік. Після цього, допінг був виявлений у двох українських спортсменів, які виступали на чемпіонаті Європи серед юніорів. Також у квітні був виявлений допінг у дворазового чемпіона Європи Олександра Пелешенка.

Ця дискваліфікація стане третьою протягом календарного року. За правилами, у разі трьох дискваліфікацій за рік національну федерацію на два роки відсторонюють від участі в міжнародних змаганнях. Тож, українських важкоатлетів можуть відсторонити від участі в Олімпійських іграх 2020-го року в Токіо.

Який висновок напрошується? Судячи з усього, наразі єдиний шлях у спорті – максимально можливий контроль і максимальне покарання за подібне – довічна дискваліфікація, позбавлення всіх титулів, звань та відшкодування всіх зароблених призових.

Дмитро Нагорний