Президент України Петро Порошенко та прем’єр-міністр Молдови Павел Філіп днями відкрили пункт пропуску «Кучурган» на українсько-молдовському кордоні в Одеській області – перший КПП на придністровській ділянці кордону. Про можливі наслідки цієї домовленості між офіційними Києвом і Кишиневом у коментарі виданню InfA розповів експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник.

Показовою є реакція головного гравця в цьому регіоні: Росія висловила незадоволення загрозою блокади маріонеткового утворення у Придністров’ї. Водночас МЗС Молдови не дозволило віце-прем’єру Росії Дмітрію Рагозіну, що летів на святкування 25-ї річниці введення російських військ на територію так званої ПМР, відвідати країну.

«На тлі зовнішньополітичних провалів України у відносинах з Європою та США це все ж успіх. Кооперація з Молдовою та Румунією для розв’язання проблеми над Дністром означає як посилення безпеки південного заходу нашої держави, так і обмеження кремлівського впливу на Румунію та Балкани загалом. Поки російські війська з потужними арсеналами стоять біля Тирасполя – можливі будь-які ексцеси, від провокацій до ударів у напрямку Одеси та Вінниці», – каже Олійник.

Утім, на його переконання, не варто перебільшувати дружбу з нинішнім офіційним Кишиневом, де влада поділена між проєвропейським урядом та проросійським президентом. Нещодавно президент Молдови Ігор Додон заявляв про необхідність замирення Росії та України з метою відновлення нормальних економічних відносин, до того він засуджував уряд за висилання російських дипломатів.

«Звісно, питання боротьби з сепаратистами – ключове для будь-якого молдовського політика, проте Москву сприймають більшою мірою як посередника і зовнішнього гравця. Це те, чого Кремль прагне домогтись у «мінських» ігрищах – стати медіатором між Києвом та маріонетками на Донбасі. Тому щоби за кілька років після чергових виборів не втратити дружнього сусіда, треба посилювати економічне та політичне співробітництво, а також доносити населенню та еліті Молдови перевагу Києва як надійного партнера, на відміну від Москви.

Russia Today успішно впливає на думки мільйонів європейців – то невже ж робота з малочисельним і близьким населенням Молдови неможлива для України? Потрібні ресурси, а насамперед – політична воля. За нас того ніхто не зробить – ні Меркель з Макроном, що прагнуть і далі торгувати з Росією, ні Трамп, для якого північне Причорномор’я поки що не надто важливий регіон, особливо на тлі Центральної Європи, – зазначає експерт.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ