Держсекретар США Рекс Тіллерсон на слуханнях у Палаті представників Конґресу натякнув на можливість нової угоди замість Мінських домовленостей, які очевидно не працюють. Чи це сигнал про те, що американці готуються посилити свою участь у конфлікті на території України, чи лише «фігура мови» в перепалці з Кремлем, у коментарі виданню InfA розповів Юрій Олійник – експерт аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень».

Як відомо, нещодавно Тіллерсон заявив наступне: «Гадаю, важливо, щоб ми отримали достатню гнучкість для досягнення цілей Мінська. Важливо, щоб уряд України і уряд Росії могли прийти до задовільного вирішення через якусь структуру крім Мінська. Я б не хотів, щоб ми були прикуті наручниками до Мінська, якщо виявиться, що сторони вирішать врегулювати ситуацію іншим шляхом, іншою угодою».

Коментуючи цю й подібні заяви американських високопосадовців, експерт зазначив:

«Уже через півроку правління Трампа нова влада США зрозуміла – щось треба міняти. Німеччина та Франція явно не справляються з врегулюванням конфлікту навколо України, лише затягуючи його. Однозначно, що нинішній формат застарів ще два роки тому і не здатен швидко зняти проблему окупації українських територій. Відкривається вікно можливостей – переходу від Мінського формату до умовного «Будапештського», за участі Великої Британії та США як гарантів територіальної цілісності України».

Втім, позитивний розвиток подій – це лише можливість.

«Не виключений і негативний для нас варіант – альтернативний режим угод може включати прямі переговори з Росією без посередників, або ще гірше – переговори з бойовиками за посередництва Кремля (це традиційна російська практика – створювати конфлікти, а потім їх «вирішувати»). Усе залежить від рішень адміністрації Трампа, в якого на даний момент не видно сформованої позиції щодо деескалації в Україні. В будь-якому разі Києву слід бути готовим до зміни порядку денного, щоби спробувати зміцнити нинішні позиції», – вважає Олійник.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ