Адміністрація президента розіслала «темники»

Депутатам БПП дали настанову розхвалювати рішення щодо поширення електронного декларування на антикорупційні громадські організації. Адміністрація президента Петра Порошенка розіслала відвовідні «темники», передає Українська правда.

У документах міститься аргументація на користь дій влади. Зокрема, вказується, що «особи, які беруть участь у реалізації в Україні відповідних програм міжнародної допомоги, у роботі громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, діяльність яких спрямована на запобігання та протидію корупції, мають вирішальний вплив на формування державної політики та на діяльність ключових органів із запобігання та протидії корупції». А також, що сьогоднішні «представники громадськості – це завтрашні політики».

Водночас в АП аргументують дії влади тим, що, начебто, «останнім часом стали непоодинокими випадки звинувачень у недоброчесності окремих знакових представників громадських організацій».

Таким чином, електронне декларування доходів представників ГО має «мінімізувати спекуляції навколо статків та конфлікту інтересів таких осіб», а також «посилюватиме їхню відповідальність і сприятиме зміцненню суспільної довіри до антикорупціонерів».

Наголошується також, що нові правила «поширюватимуться лише на керівний склад неурядових організацій і не зачіпають рядових членів організацій».

Серед пропонованих аргументів на користь ухвалення вказаних змін до законодавства також вказано, що Україна таким чином «використовує передовий досвід держав-членів Європейського Союзу – Латвії, Португалії, Румунії, а також США, де керівний склад американських неприбуткових організацій повинен оприлюднювати свої доходи (форма IRS 990)».

В АП також наголошують, що вето президента, як того вимагали зокрема, міжнародні правозахисні організації, унеможливлює звільнення від декларування «169 тисяч українських військовослужбовців та контрактників, які захищають Україну від російського агресора».

Крім цього, в «темнику» наводяться типові аргументи проти е-декларування доходів антикорупційників, як, наприклад, «особиста помста президента і його адміністрації», а також контраргументи, на які пропонують посилатися.

«Не може бути й мови про якусь помсту, адже е-декларація не покарання, а форма цивілізованого контролю», – йдеться в документі АП.

Також згадуються скандали навколо антикорупціонерів – «лобізм Чумака, нерухомість Лещенка, Заліщук та Найєма, декларація та лобізм Шабуніна» та обговорення цієї теми в медіаспільноті.

«Це (е-декларування) – інструмент оздоровлення громадянського суспільства та його очищення від «фейкових» борців з корупцією, колишніх можновладців, які використовують створені неурядові організації як схему укриття від декларування своїх неправомірно отриманих статків», – зазанчається в документі.

Нагадаємо, 27 березня президент України Петро Порошенко підписав зміни до закону «Про протидію корупції», згідно з якими члени антикорупційних громадських організацій зобов’язані подавати електронні декларації.

Водночас президент підтримав необхідність створення робочої групи за участю представників громадських організацій, АП і депутатів Ради для узгодження змін до відповідного закону.

23 березня Рада дозволила не подавати електронні декларації військовослужбовцям контрактної форми служби і мобілізованим військовим. Цим же законом парламент зобов’язав членів громадських антикорупційних організацій і кандидатів в депутати і президенти подавати е-декларації.

З протестами щодо схваленого Києвом законодавства публічно виступили представники Великої Британії, США, Канади та офіційний Брюссель. Також проти деяких норм закону виступила міжнародна громадська організація по боротьбі з корупцією Transparency International та міжнародна організація Freedom House.

Одна з підстав для критики полягає в тому, що зміни суттєво ускладнюють роботу антикорупційних активістів, примушуючи інші організації відмовлятися від співпраці з ними.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ