Порошенко та Яценюк
Чеський банкір: Порошенко та Яценюк не здатні змінити країну, бо є заручниками старої системи

Реформи в Україні відбуваються дуже повільно, адже при владі лишилося забагато бізнесменів, які просто купили місце у Верховній Раді, а також корумповані чиновники-вихідці із старої системи. Про це в інтерв’ю Der Spiegel розповів чеський бізнесмен і засновник інвестиційного банку в Україні Dragon Capital Томаш Фіала, передає Дзеркало тижня.

За його словами, Майдан зупинив перетворення України на ізольовану та авторитарну Білорусь. Зараз реформи все ж відбуваються, але дуже повільно і не у всіх сферах. «Була велика корумпованість політичних еліт. З того часу парламент якісно змінився. Там є група нових і хороших політиків. Таких близько 60 депутатів. Вони не становлять більшість, але ефективно працюють  і трохи посунули лобістів. Десь третина міністрів чудово працюють. Особливо у сферах економіки, фінансів та інфраструктури», – вважає Фіала.

Але, додає він, історія реформ у багатьох країнах світу свідчить про те, що рецептом успіху лишається звільнення 90% старих чиновників. А нові повинні отримувати достатню платню, щоби не залежати від хабарів. Україна ж надто довго створювала просто антикорупційний орган: «За цей час можна було б реформувати Генеральну прокуратуру. Там працюють 19 тисяч людей. І замість того, щоби боротися з корупцією, вони погрузли в ній. У 90-х мафія в Україні мала дуже великий вплив, але злочинці втратили його, адже їхній бізнес був захоплений прокуратурою і МВС».

Він також додав, що нинішні керівники України Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк і Президент Петро Порошенко не здатні привести країну до тих змін, яких вона вимагає. «Візьміть Яценюка. Він сам продукт старої системи і не справляє враження людини, яка прагне змін. Де втручання влади треба зменшити вдвічі, він наважується лише на поступку в 10%. Він не розуміє, чому соціальні служби треба повністю змінити. Яценюк і сам завжди працював у державному секторі», – зазначив чеський бізнесмен.

За його словами, на минулих парламентський виборах Порошенко і Яценюк поставили на передній план у своїх списках хороших нових людей. Серед них були громадські активісти з хорошою репутацією та військові герої: «А далі у виборчих списках було багато бізнесменів. Згідно з моєю інформацією, парламентські місця продавалися за ціною від трьох до п’яти мільйонів доларів за мандат. Звісно, так завжди було в Україні. Але мені б хотілося, щоби цього більше не було після Майдану». Він підкреслив: бізнесмени купують місця в парламенті для лобіювання своїх комерційних інтересів. Порошенко та Яценюк пішли на це для того, щоби профінансувати свої передвиборчі кампанії. «У Яценюка не було власних грошей на кампанію. А Порошенко не хоче витрачати свої статки. І, таким чином, вони стали знову заручниками старої системи», – пояснив банкір, додавши, що довідався про це з приватних розмов із головами партій.

Разом з тим, Фіала вважає, що Захід повинен допомогти Україні не зважаючи на корупцію, тому що «це хороша інвестиція». «Українців не треба переконувати в необхідності змін, вони самі їх хочуть і готові потерпіти. Тарифи на газ були збільшені в кілька разів, але, як бачите, ніяких протестів немає. До того ж Україна найближчими роками залежатиме від західних кредитів. І це стане інструментом в руках Заходу. Гроші можна видавати лише тоді, коли принципові реформи будуть проведені. От як це може відбуватися», – вважає Фіала.

Експерт Андерс Аслунд вважає, що популізм загрожує реформам в Україні. В Україні триває робота над проведенням дерегуляції, закриття низки інспекційних відомств і продовження терміну оренди землі для аграрних компаній. Попри це, Аслунд вважає, що реальні реформи таки відбуваються.

Інформаційний Акцент

БЕЗ КОМЕНТАРІВ